پایان نامه ارشد – خانواده گسترده­ محدود

دانلود پایان نامه

خانواده گسترده­ی محدود

خانواده‌ گسترده‌ی محدود که در جوامع در حال گذارِ به خانواده هسته‌ای مشاهده ­شده، فرزندان پس از ازدواج و تمکن مالی در عین استقلال، هم‌چنان در فعالیت­‌های خانواده پدری مشارکت می‌نمایند.

در سال‌‌های اخیر دو اصطلاح دیگر به عنوان الگو‌هایی که روز به روز متداول می­شوند، اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند.

نخستین آن‌ها که درجوامع امروزی آشنا و گسترش پیدا کرده خانواده بازسازی شده[1] یا درهم امیخته[2] است. این خانواده شامل یک زوج است که قبلا دست‌کم یکی از آن‌ها ازدواج کرده است، به اضافه فرزندانی از ازدواج­‌های قبلی و یا کنونی و به عبارت بهتر فرزندان زن و فرزندان مرد از ازدواج­‌های قبلی و فرزندان مشترک‌شان. این نوع خانواده از نظر شکل کاملا مشابه خانواده هسته‌ای است و تنها تفاوت آن در این است که یکی از والدین، پدر یا مادر بیولوژیک فرزندان خانواده نیست.

عنوان «ناتنی» که برای معرفی این نوع خانواده بکارمی‌رود در واقع بطور ضمنی نشان می‌دهد که افراد خواهان رابطه زیستی پدر و مادر (هردو) بافرزندان هستند و این نوع خانواده را دلخواه خود تصور نمی‌کنند. (ریبنز، 2003)

شکل دوم، خانواده تک والد[3] یا خانواده والد تنها[4] است که در آن فقط یکی از والدین بچه­‌ها را بزرگ می­کند. این پدیده ممکن است در نتیجه طلاق یا مرگ یکی از زوجین پیش اید یا وضعیتی است که در آن یک مادر تنها گاه به انتخاب خود هرگز ازدواج نکرده است.

2-6. اهمیت خانواده

نهاد خانواده همیشه توجه متفکرین، پژوهشگران و متخصصین مختلف علوم انسانی را از دیدگاه‌های متفاوت جهت شناخت بهتر و دقیق تر، بخود جلب کرده است.

خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن حضور می‌یابد دارای اهمیت شایان توجهی است. عموما اولین تاثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است  و از طرفی  نیز حتی تاثیر پذیری فرد از سایر محیط‌ها می‌تواند نشات گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه‌گذار بخش مهمی ‌از سرنوشت انسان است  و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی برعهده دارد.

خانواده بنیادی‌ترین سلول پیکره‌ای بنام جامعه است که همچون عزیمت DNA در آفرینش خصوصیات انسانی و عظمت آن در ثبوت  و ظهور ویژگی‌ها، خانواده نیز در پیدایش افکار و اخلاق جامعه و ایجاد یک هویت جمعی، اثرگذار است.

عواملی همچون شخصیت والدین، سلامت روانی و جسمانی آن‌ها، شیوه‌ها و الگوی تربیتی والدین در نهاد خانواده تاثیرگذار است نوع شغل و سطح تحصیلات والدین، وضعیت اقتصادی فرهنگی خانواده، محل سکونت خانواده، حجم و جمعیت خانواده، روابط اجتماعی آن و متغیر‌های فراوان دیگر در هر خانواده‌ای وجود دارند که همگی بر شخصیت فرزندان، نحوه باراوری آن‌ها، سلامت روحی، روانی و جسمانی فرزندان، کاهش یا افزایش آسیب‌ها، آینده فرزندان، آینده شغلی، تحصیلی، اقتصادی، سازگاری  و فرهنگی‌شان تاثیر به‌سزایی می‌گذارد.

[1] reconstituted family

[2] blended family

[3] single- parent family

[4] lone- parent family

متن کامل در سایت زیر :

پایان نامه دکترا بررسی فلسفه خانواده با تاکید برابعادساختاری وکارکردی ودلالت‌های تربیتی آن مبتنی برآموزه‌های قرآن