امکان ثبت مخفیانه تصاویر از صفحه نمایش موبایل های اندرویدی

گروهی از محققین دانشگاهی در آمریکا فهمیدن که هرچند احتمال ضبط و شنود مکالمات به وسیله موبایلای هوشمند کمه، اما عوضش خیلی از اپلیکیشنای اندرویدی قادر به دسترسی و حتی ضبط محتواهای به نمایش درآمده در نمایشگر موبایل شمان.یعنی امکان ثبت مخفیانه تصاویر از صفحه نمایش موبایلای اندرویدی وحود داره.

موبایل

این سوال که موبایلای هوشمند شنود می شن یا خود مبادرت به شنود گفتگوهای ما می کنن سوالیه که خیلی از مردم در سرتاسر دنیا نگران جواب اون هستن.

جواب محققین دانشگاه شمال شرق ماساچوست به این سوال یه «نه» نه خیلی قاطعه. دست کم اونا نتونستن مدرکی محکم که بتونه اینجور ادعایی رو ثابت کنه پیدا کنن.

اما قبل از این که نفسی از سر راحتی خیال بکشین باید بگیم که این محققان عوضش تهدید بزرگتری رو کشف کردن.

اونا با بررسی دیتاهای خروجی از چندین موبایل اندرویدی فهمیدن که خیلی از اپلیکیشنا بدون دریافت مجوز از سمت کاربر می تونن تا به ثبت اسکرین شات یا ویدیو از صفحه نمایش پرداخته و این داده ها رو به سرورهای دلخواه ارسال کنن.

این می تونه به معنی در خطر جدی قرار گرفتن خیلی از داده های خصوصی کاربران باشه.

یکی از اپلیکیشنایی که مبادرت به اینجور کاری می کنه goPuff‏، یه فروشگاه مجازی واسه تنقلاته که امکان دسترسی سریع کاربران به همه خوراکیای مناسب دورهمیا رو جفت و جور می کنه.

طبق یافته محققین آمریکایی، این اپلیکیشن با ثبت اسکرین شات از موبایل کاربران اونا رو به سرورهای شرکتی با نام Appsee می فرسته . شرکت نامبرده در مورد تحلیل داده های آماری اپلیکیشنای جور واجور روی پلتفرم موبایل کار می کنه.

شرکت نامبرده مدعی شده که رفتار اپلیکیشن goPuff‏ بدون هماهنگی بوده و این کار بر خلاف قوانین کاربری این شرکت و حتی قوانین کاربری گوگل پلی بوده. goPuff‏ هم پس از منتشر کردن گزارش نامبرده API شرکت Appsee رو سورس اپلیکیشنای خود در دو پلتفرم اندروید و iOS پاک کرد.

گروه تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست می خواد تا با تغییر شرایط محیطی، بررسیای خود رو دوباره از سر بگیرن. پس هنوزم امکان اون هست که مدرکی مربوط به شنود شدن موبایلای هوشمند یافت شه.

منبع:androidauthority

Author: مدیر سایت