بررسی جایگاه تصویر ذهنی (برند) دانشگاه آزاد اسلامی در مقایسه با دانشگاه های  …

بررسی جایگاه تصویر ذهنی (برند) دانشگاه آزاد اسلامی در مقایسه با دانشگاه های …

در حال حاضر دانشگاه پیام نور ارائه دهنده این نوع سامانه آموزشی است.
۲-۳-۴-۹-۳- بخش غیردولتی[۱۳۸]
به منظور افزایش مشارکت عمومی در ارائه خدمات آموزش عالی و افزایش روز افزون تقاضای اجتماعی جهت ورود به آموزش عالی در ایران دانشگاه‌ها و مؤسساتی در بخش غیردولتی ایجاد گردیده ‌است که شامل دانشگاه‌های آزاد اسلامی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی می‌شود. در ایران، بر خلاف کشورهای غربی، مقام ریاست دانشگاه‌ها انتخابی نبوده بلکه انتصابی از سطوح بالاتر است.(دانشنامه ویکی پدیا)
۲-۳-۴-۹-۳-۱- دانشگاه آزاد اسلامی[۱۳۹]
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در داخل و خارج از ایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران می باشد که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. در حال حاضردر سال ۱۳۹۴ این دانشگاه دارای ۳۹۷ واحد دانشگاهی در کشور می باشد ودارای ۳۴۰۰۰ نفر هیئت علمی، ۳۱۰۰۰ نفر کارمند،۱۷۰۰۰۰۰ نفر دانشجو و۱۴۰۰۰۰۰۰ متر مکعب فضای آموزشی می باشد.(مهرنیوز ،۱۳۹۴)
۲-۳-۴-۹-۳-۱-۱- تاریخچه و بنیانگذاری
دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دههٔ ۱۳۵۰ با مدیریت عبدالرحیم احمدی و معاونت شاهرخ مسکوب آغاز کرده بود و در سال ۱۳۵۵تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ به طور محدود آغاز شد و فعالیت آن با درگرفتن انقلاب اسلامی و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی به‌ کلی متوقف شد. (نگاه،۱۳۸۹ : ۴) دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت روح‌الله خمینی دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد. برخی از رجال سیاسی ارشد جمهوری اسلامی از جمله احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی عضو هیئت امنای آن بوده‌اند.
هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیئت مؤسس دانشگاه شامل علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت)، اکبر هاشمی رفسنجانی(رئیس مجلس وقت)، میرحسین موسوی (نخست وزیر وقت)، احمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر خمینی) و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.
اولین واحد دانشگاهی، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع آن را تاسیس کرد و در سال‌های ۶۱ تا ۶۳ به عنوان نخستین رئیس واحد دانشگاه آزاد اسلامی، ریاست آن را به عهده داشت. اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت شصت ودو هزار داوطلب در شاهرود، اهواز، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، کرمان، مشهد، ویزد برگزار شد. و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان، برق، مکانیک، فیزیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه، آن‌را از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند. (رفسنجانی،۱۳۸۷ : ۲۵)
۲-۳-۴-۹-۳-۱-۲- وضعیت کنونی
مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی توسط ریاست عالیه آن انجام می‌شود. ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیئت امناء تعیین می‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزشی در ایران، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).
ریاست این دانشگاه از اسفند ۱۳۹۰ پس از کش و قوس‌های طولانی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهاد دانشجو داده شد. اکبر هاشمی رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد از امضای حکم فرهاد دانشجو امتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و ریاست جمهوری امضای حکم را به وزیر علوم تفویض کرد، وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضاء کرد. فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه، حمید میرزاده، جایگزین وی گردید و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.
۲-۳-۴-۹-۳-۱-۳- آمارهای کلی
تاکنون ۲٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و ۱٬۳۵۰٬۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و حدود ۳۴٬۰۰۰ عضو هیئت علمی و ۳۱٬۰۰۰ نفر پرسنل در آن مشغول به کار هستند. این افراد در ۳۵۷ واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود ۱۴٬۰۰۰٬۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. دانشگاه همچنین دارای ۶۰۰ مدرسه با حدود ۶۰٬۰۰۰ دانش آموز است در حال حاضر ۱۰ مجتمع بیمارستانی این دانشگاه در حال فعالیت هستند و ۱۰ مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد. این دانشگاه عهده دار ۶۰ درصد بار آموزش عالی در حوزه‌های مختلف و بیش از ۴۰ درصد بار آموزش پزشکی کشور است. حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۸۶ واحد دانشگاهی، هزار و ۸۰۶ عضو هیئت علمی، ۶۱ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، ۵۱ رشته دانشگاهی، هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در ۱۰ بیمارستان کشور و ۱۳ مجله علوم پزشکی است. (وبگاه دانشگاه آزاد اسلامی،۱۳۹۴)
این دانشگاه بر پایه رنکینگ بین‌المللی URAP[140] با رتبه ۲۲۶ در دنیا و رتبه ۲ در ایران بعد از دانشگاه تهران، از معتبرترین دانشگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود. این نظام رتبه‌بندی بر اساس میزان تولیدات علمی کار می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت یک مجموعه واحد (نه یکایک واحدها به صورت جداگانه) در آن شرکت نموده است.
بر طبق آخرین آمار در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به ۱۷۰۰۰۰۰ نفر رسیده است که از این میزان نزدیک به ۴۵۰۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. (مهرنیوز،۱۳۹۴)
همچنین بر طبق آخرین آمار، تعداد اعضای هیئت علمی تا پایان سال تحصیلی ۹۳-۹۲ به شرح زیر است: (مهرنیوز،۱۳۹۳)
جدول ۲-۳ : آمار تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

استاد دانشیار استادیار مربی مربی آموزشیار جمع
۲۴۵۰ ۳۹۵۰ ۱۱۴۲۰ ۱۹۹۷۱ ۱۰۸۰ ۳۸۸۷۱

۲-۳-۴-۹-۳-۱-۴- رتبه علمی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
جایگاه دانشگاه آزاد در رتبه بندی سایمگو[۱۴۱] سال ۲۰۱۴ در جهان و همچنین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC[142]) در میان ۱۰۲ دانشگاه ایرانی در سه حوزه پژوهش، نوآوری و وب سایت ؛بین بیش از ۵ هزار مؤسسه تحقیقاتی و دانشگاهی در صدر می باشد. (مهرنیوز،۱۳۹۳)
لازم است ذکر شود سایماگو نظامی است که دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی جهان را بر اساس عملکرد پژوهشی در قالب مقالاتی که در نشریات معتبر بین‌المللی چاپ می‌شود (مدارک منتشر شده در نشریات علمی نمایه شده در پایگاه اسکوپوس[۱۴۳]) ارزیابی و رتبه بندی می‌کند.

برچسب گذاری شده با: , , , , , , , ,