جمعه مهمترین روز برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی

جمعه مهمترین روز واسه کسب موفقیت بیشتر در زندگی ، تفریح و سرحالی و به دست آوردن انرژی واسه هفته بعده. این روز رو با گذروندن در دفترکار از بین نبرین.

وقتی که شاغلین و تحت فشارهای کاری قرار می گیرین، بعضی وقتا دور و بریا با بیان دیدگاه هایی مانند شلوغی بیرون، کار یکنواخت روزانه و ساعتای کاری طولانی ذهنتون رو درگیر می کنن.

حتی وقتی که با اونا درد دل می کنین ممکنه اینجور جمله هایی هم از اونا بشنوین: «یا بیشترین حد تلاش خود رو بکن یا بی خیال شو و به خونه برو»، «اونقدر به خودت تلقین کن تا از عهده انجام اون بربیایی».

این عقاید می تونن روحیه و انگیزه شما رو در ادامه یا ترک شغلتون تحت تاثیر بذارن. کلا، این روزا فرهنگ حاکم در جامعه عقیده داره که واسه کسب موفقیت شغلی باید از پرداختن به زندگی شخصی خود صرف نظر کنین.

روحیه

مطمئنا رسیدن به موفقیت شغلی کارآسانی نیس. روند اون بسیار پراسترس و ناآرامه و بعضی وقتا انجام کارا در نظرتون به طور کامل غیرممکن به نظر می رسه. اما تنها تلاش فرد کارآفرین واسه برداشتن مشکلات کافی نیس.

مشکلات

یافته های تحقیقای انجام شده نشون دهنده اینه که اگه واسه رسیدن به تعادل در کار و زندگی و لذت از چیزایی که به دست آوردین امید دارین، باید یه قدم به عقب وردارین. متیو اسلیت، نویسنده و دکتر قبلی اورژانس، در مصاحبه ای که تازگیا با شبکه خبری سی ان ان داشت به اهمیت استراحت یه روزه در طول هفته اشاره کرده.

اسلیت در این گزارش گفت که حدود ۲۰۰۰ ساله که فرهنگ غربی اشتغال ۲۴ ساعته در روز یکشنبه (که برابر روز جمعه در کشور ما هستش) رو لغو کرده.

در این مقاله به توضیح سه روش می پردازیم که از راه اونا با تعطیلی روز جمعه موفقیت شغلی بیشتری به دست میارین، انرژی از دست رفته خود رو دوباره بدست می بیارین، استرس و افسردگی رو از خود دور می کنین و به شخصی موفق تبدیل میشین.

استرس

سرفصل محتوا

 • ۱. جمعه بهترین زمان واسه رفت وآمد با خویشاوندانه
 • ۲. جمعه زمان مهمی واسه مراقبت شخصیه
  • واسه زمان خود برنامه ریزی کنین
  • برنامه ریزی

  • مدیتیشن کنین
  • شبا خوب بخوابین
  • از زندگیتون لذت ببرین
 • ۳. روز جمعه برنامه ریزیا رو جلو می بره
  • هدف
  • برنامه ساعت کار
  • زمان بندی

۱. جمعه بهترین زمان واسه رفت وآمد با خویشاوندانه

آدم موجودی اجتماعیه. صرفنظر از اینکه چقدر مشغول هستین، طبیعت انسانی همیشه به روشای جور واجور ضرورت وجود افراد دیگه رو تو زندگیتون یادآوری می کنه.

در برابر این حس و نیاز داخلی مقاومت نکنین. درواقع، قبول کردن این تمایل شدید اجتماعی شدن واسه سلامت بیشتر بهداشت عمومیه.

جمعه بالاترین درجه زمان ایجاد رابطه جدید یا حفظ روابط قبلیه. در اینجور روزی باید بیرون از دفتر کار و مشغول انجام کاری باشین که از اون حال می کنین.

دلیل انجام این کارا رو دبرا آمبرسون، جامعه شناس و پروفسور دانشگاه تگزاس در شهر آستین، در مصاحبه ای با مجله تایم این جوری بیان می کنه: «روابط اجتماعی قوی موجب حفظ سلامت مغز می شه، و این جریان هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس و کاهش فعال سازی قلبی عروقی می شه.»
با رد نبود نیاز به این زمان واسه کاهش استرس هاتون، چیزی به دست نمی بیارین. تحقیقات نشون میده که در هر حال شما این زمان رو به شکل مریضی یا شادی می گذرونین.

براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ در روزنامه انجمن پزشکی آمریکا به منتشر کردن رسید، نزدیک به ۸۰٪ از ویزیتای پزشکان مراقبتای اولیه مربوط به استرس بوده.

به طور خلاصه میشه گفت، گذروندن اوقات خوش با آدمایی که در زندگی براتون اهمیت دارن به بهتر شدن سلامتی و نابود کردن استرس کمک زیادی می کنه. این دو عامل، یعنی سلامتی و استرس، در موفقیت شغلی بسیار تاثیرگذارند.

۲. جمعه زمان مهمی واسه مراقبت شخصیه

واسه تجدید روحیه جوونی باید به مراقبتای ذهنی و جسمی خود بپردازید. اگه کاراتون رو در روز جمعه دسته بندی کنین، مدت زمان بیشتری رو می تونین به خودتون اختصاص بدین.

اضافه کردن مراقبت شخصی به برنامه هفتگی از روی هم جمع شدن مشکلات اون جلوگیری می کنه. این کار علاوه بر کاهش استرس و فشار عصبی، به تمرکز دوباره بر اهدافتون کمک می کنه.

مراقبت شخصی به عنوان یه مزیت جانبی کمک می کنه تا در مورد خودتون احساس بهتری داشته باشین.

واسه انجام این می تونین ورزش، تفریح یا حتی یه دوش ساده رو در نظر بگیرین. به این صورت وقتی رو به خودتون اختصاص می دین که باعث می شه احساس سرزندگی کنین و حس بهتری نسبت به خودتون داشته باشین.

ورزش

احساس خوب از عملکردتون معلوم می شه. وقتی که از نگاه کردن به خودتون در آینه حال می کنین، حس اعتماد به نفس در ذهنتون نقش می بنده و انرژی مثبت تون زیاد می شه.

اعتماد به نفس

بدیش اینه برعکس این حالت هم صحت داره. یعنی اگه فکر کنین که شخصی خشن، از کار افتاده، خواب آلود و نگرانین، این نگاه در کارتون هم رو می شه و شغلتون به کاری ناخوشایند تبدیل می شه.

اینجا به چند نکته مراقبت شخصی می پردازیم که به تقویت تندرستی عمومی کمک می کنه.

واسه زمان خود برنامه ریزی کنین

باید در ظاهر و باطن عالی به نظر برسین چون معرف شغلتون هستین. وقتی که تعهد می کنین وقتی رو در آخر هفته به خودتون اختصاص بدین این حرکتتان موجب ایجاد انگیزه در طول هفته کاری می شه.

مدیتیشن کنین

مدیتیشن کمک می کنه تا ذهنتون رو از استرس و افکار منفی پاک کنین. انجام مشتاقانه خیلی زیاد تمرینای مدیتیشن، لحظه های آروم بخشی رو به وجود می آورد تا دوباره روی اهداف خود تمرکز کنین. توجه همیشگی به اولویتا موجب ایجاد نیرو و زندگی تازه در وجودتون می شه.

افکار منفی

شبا خوب بخوابین

در اول امکان داره که این کار سخت و غیرممکن به نظر برسه اما باید در اولویت قرار بگیره. طوری برنامه ریزی کنین که در بازه وقتی مشخصی بخوابین و بیدار شید.

قدم اصلی واسه عادت به این برنامه خواب و تبدیل اون به برنامه روزمره، تکرار و اصرار بر اون هستش. بدونین که به چه مقدار خواب احتیاج دارین و فقط به همون اندازه ساعت خواب اکتفا کنین.

از زندگیتون لذت ببرین

وقتی که کارآفرین هستین و شغلی رو واسه خودتون ایجاد می کنین، کارفرمایی وجود نداره که به شما دستور بده چه کاری رو بکنین یا ندین. در این شرایط از مقرراتی که خودتون ایجاد کردین آخر لذت رو می برید.

یکی از جذاب ترین نتیجه های کارآفرینی ایجاد شرایط دلخواهه

کارآفرینی

درحقیقت، این یکی از جذاب ترین نتیجه های کارآفرینی واسه خیلی از افراده. در ساعتای کاری که خودتون تعیین کردین کار می کنین و واسه کسب موفقیت در مورد کاری مورد علاقه خود تلاش می کنین. به گذشته نگاه کنین و به خاطر تموم موفقیتایی که تا کنون بدست آوردین خود رو تقدیر کنین. از درخشش تشویق خودتون یعنی رسیدن به آرامش و کامیابی، واسه رسیدن به هدف پایانی بهره ببرین.

۳. روز جمعه برنامه ریزیا رو جلو می بره

کارآفرینان نوآوران کاردانی هستن که روشای کاری غیرمعمول رو به وجود می یارن. با این حال، شمام از ساعت کاری خود در دفترکار می تونین به طور عاقلانه استفاده کنین و واسه هفته پیش روی خود برنامه ریزی کنین.

اگه یه یا دو ساعت از روز جمعه رو واسه برنامه ریزی اختصاص بدین، این زمان انگار جزو ساعتای کاری حساب می شه. اما این کارتون نسبت به وظایفی که در دفترکار انجام می دین موثرتر و باحال تره.

این عمل موجب می شه تا تموم افکاری رو که تا الان در ذهنتون جمع آوری کردین مورد توجه بذارین و با برون ریزی اونا روی کاغذ یا در فایل دیجیتالی از باقی روز جمعه خود لذت ببرین.

دیجیتال

از نظر خیلی از کارآفرینان این برنامه ریزیا به اونا کمک می کنه به تعادل برسن. برنامه ریزیای این چنینی وقتی رو جفت و جور می آورد تا اونا به دقت به هفته گذشته خود نگاه کنن و براساس اون کارای خود رو در هفته آینده ساماندهی کنن.

در زیر چند ویژگی مهمی رو که یه برنامه هفتگی باید داشته باشه بررسی می کنیم.

هدف

هر کارآفرینی باید اهداف هفتگی، ماهیانه، سالیانه و کلی داشته باشه. حتی صاحبان مشاغل مهم و بزرگ هم در حالی که روی اهداف دراز مدت خود متمرکز هستن باید پیگیر زمان رسیدن به اهداف کوتاه مدتشان هم باشن.

موفقیتای کوچیک در هر صورت موفقیت حساب می شن. تجلیل و جشن گرفتن نتیجه های کار در طول راه تشویق کننده و محرکی واسه تلاش بیشتره.

از طرف دیگه، نبود کسب حد متوسطی از موفقیت، نشونه خوبی واسه تغییر راه یا جلوگیری از خطرای احتمالی در روندکاریه.

برنامه ساعت کار

زمان همیشه رو به جلو در حرکته و باید با چیزی که در اختیار دارین کارتون رو انجام بدین. اینطوری، با هیچ پولی نمی تونین زمان از دست رفته رو باز پس بگیرین. خیلی مهمه که زمان لازم واسه هر فعالیت رو به طور دقیق آزمایش کنین. وگرنه، قبل از اتمام کار زمان رو از دست میدید.

زمان بندی

زمان بندی جفت و جور لیستی دست نیافتنی از آرزوهاتون نیس؛ بلکه به معنی ایجاد یه برنامه و پیروی از اون هستش. کارآفرینان موفق می دونن که چی ارزش دید شدن در برنامه رو داره.

یادتون باشه به همون اندازه که زمان بندی واسه ساعت کاری، جلسه و آخرین فرصتا لازمه، اختصاص چند ساعت در برنامه واسه خونواده و دوستانتون هم خیلی مهمه.

نمی تونین به تموم روابط اجتماعی خود فقط در روز جمعه قوت ببخشین. باید در طول هفته هم زمان کمی رو واسه دیدار دوستان و آشنایان مشخص کنین. حتی یه پیاده روی یا جلسه ای دونفره هم این اهداف رو محقق می کنه.

پیاده روی

این کار رو در اولویت برنامه ریزیای خود بذارین. اینطوری، هیچ وقت افراد مورد علاقه خود رو در انتظار نمی ذارین یا بدتر اینکه این فکر به ذهنتون خطور نمیکنه که هیچ وقتی واسه اونا ندارین.

روز جمعه به عنوان روز تفریح و استراحت، در ۷ روز هفته فقط به مدت ۲۴ ساعت براتون باقیه. اونو به طور مطلوب برنامه ریزی کنین. با اینکه مدت اون کم و فقط یه روزه اما از اون واسه استراحت و آرامش ذهن و جسم و دور بودن از مسائل و نگرانیای کاری استفاده کنین.

به این صورت، روز کاری شنبه رو سرحال و سرحال شروع می کنین. انرژی و روحیه ای که از دیدار دوستان و اقوام مورد علاقه خود به دست میارین باعث کم رنگ نشون دادن مسائل و مشکلات کاریتون در هفته قبل می شه.

منبع: zoomit.ir

Author: مدیر سایت