دانلود : تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

تکه ای از متن پایان نامه :

  

ب) شاخص آزادی بنیاد هریتیج

شاخص بعد شاخص آزادی اقتصادی می باشد که توسط مؤسسه فریزر طراحی و ارائه شده می باشد. مایکل واکر[1] و میلتون فریدمن[2] کنفرانس­هایی را برای تعریف و اندازه­گیری آزادی اقتصادی ترتیب دادند. تهیه­کنندگان شاخص بر این باورند که اصلی­ترین اجزاء آزادی اقتصادی را انتخاب شخصی[3]، حمایت از دارایی­های خصوصی و آزادی مبادله تشکیل می­دهد. بنابراین شهروندان یک جامعه در صورتی از آزادی اقتصادی برخوردارند که دارایی­هایی را که غیر از راه زور، فریب و سرقت به دست آورده­اند از تعرض دیگران در امان باشد و دیگر اینکه بتوانند آزادانه از این دارایی­ها بهره گیری کنند، آنها را مبادله نمایند و یا به دیگران ببخشند. شاخص آزادی اقتصادی شاخص موزون و مرکب از متغیرهای مختلف می باشد که در 7 شاخص اصلی اندازه دولت، ساختار اقتصادی و بهره گیری از بازارها، سیاست پولی و ثبات قیمت­ها، آزادی بهره گیری از پول دیگر کشورها، ساختار قانونی و حقوق مالکیت، آزادی تجارت با خارجیان و آزادی مبادله در بازارهای مالی و سرمایه با وزن­های متفاوت طراحی گردیده می باشد.

شاخص آزادی اقتصادی که برای هر کشور به دست می­آید مقداری بین صفر تا ده خواهد داشت. هر قدر این عدد بزرگتر باشد نشان از وجود آزادی اقتصادی بیشتر در آن کشور دارد(ناجی میدانی و دادگر، 1382).

 

2-2-3-2) شاخص­های غیر ترکیبی

این شاخص­ها نیز به دو دسته شاخص­های باز بودن تجاری و باز بودن مالی قابل تقسیم هستند.

  1. 1. Michael Walker
  2. 2. Milton Friedman
  3. 3. Personal choice

 

 

 

تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

Author: new1 new1