دانلود : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 از نظر اقتصاددانان کلاسیک، خروج از مرز و بوم خود اعم از داخلی و بین‌المللی، مکانیزمی برای توزیع نیروی کار می باشد. این مورد باعث رشد اقتصادی دو منطقه مبدأ و مقصد محسوب می‌گردد و می‌توان آن را وسیله‌ای برای بهبود وضع کار و اشتغال به شمار آورد. تئوری مهاجرتی «نئوکلاسیک‌ها» نیز، بیشتر بر تفاوت دستمزدها و احتمال کاریابی معطوف می باشد و به بسیاری از عوامل که در کشش یا رانش مهاجر مؤثرند توجه ندارد. بر پایه این نظریه هر جا عرضه نیروی کار بیش از سرمایه باشد، دستمزدها سیر صعودی می‌یابد. این وضع، مهاجرت نیروی کار را از منطقه نخست به منطقه دوم برمی‌انگیزد و تعادلی بین دستمزدها و نیروی کار ایجاد می‌کند. نظریه «اقتصاد جدید» هم مقیاس‌های خود را در نظر دارد و مهاجرت را نوعی تأمین امنیت اقتصادی در مقایسه با سرزمین مهاجرفرست تلقی می‌کند.(فلاحی و منوریان 1387، 111-110).

از دید نظریه‌ی نئوکلاسیک اقتصادی، تفاوت در دستمزد و نابرابری میان کشورها در عرضه و تقاضای نیروی کار، دلیل اصلی مهاجرت و فرار مغزهاست. بنابراین در صورتی که این شکاف میان کشورهای غنی و فقیر کاهش یابد، مهاجرت نیز کاهش می‌یابد. نخبه به عنوان بازیگری خردمند، به محاسبه‌ی سود و زیان مهاجرت برای دستیابی به دستمزد بالاتر می‌پردازد. در صورتی که سود مهاجرت بر هزینه‌هایی که دارد- مانند سختی‌هایی که مهاجر باید متحمل گردد مانند یادگیری زبان جدید و دیگر هزینه‌های روحی و روانی- فزونی داشته باشد، مهاجرت صورت می‌گیرد. بر اساس نظریه‌ی نئوکلاسیک اقتصادی، هرچه هزینه‌های مهاجرت کمتر باشد، احتمال مهاجرت افزایش می‌یابد. این نظریه مهاجرت را پاسخی فردی به عوامل دافعه در کشور محل اقامت و عوامل جاذبه در کشور مقصد می‌داند. اشکال این نظریه این می باشد که موضوع پیچیده‌ای زیرا مهاجرت را به یک تصمیم شخصی بر اساس محاسبه و سود و زیان تقلیل می‌دهد. مشکل دیگر این نظریه این می باشد که قدرت پیش‌بینی ندارد و نمی‌تواند دقیقاً بگوید در چه شرایطی مهاجرت اتفاق می‌افتد.(حاجی یوسفی و بهمرد 1385، 37).

که عوامل شخصی همان ویژگی‌های یک شخص یا گروه مانند سن، اندازه‌ی خانواده یا مرحله و دوره‌ی زندگی خانوادگی می‌باشد. اما معنای دیگر آن، به حساسیت‌ها، آگاهی و اطلاع از دیگر شرایط اشاره دارد. در مورد عوامل شخصی، لی می‌گوید برخی عوامل فردی وجود دارند که در شروع مهاجرت تأثیر داشته و آن را آسان می‌کنند یا به عقب می‌اندازند. برخی از این عوامل در تمامی دوران زندگی فرد کم و بیش ثابت هستند؛ حال آن که عوامل دیگر مربوط به دوران خاصی می‌باشند و این عوامل از یک مرحله به مرحله‌ی دیگر تغییر می‌کنند.(حاجی یوسفی و بهمرد 1385، 39-38).

 

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1