دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی  

تکه ای از متن پایان نامه :

  

جان ناس نیز با این نظر موافق می باشد و می­گوید، در این کتاب طبقه امرا و شاهزادگان(کشتریه) از هر گروه و جنس مانند برهمنان در مباحثات عقلانی مشارکت می­کنند. پس معلوم می­گردد که اوپه­نیشادها منحصراً تألیف برهمنان نیست و قراینی موجود می باشد که نشان می­دهد دیگر اصناف هندو مخصوصا کشتریه­ها، در تدوین بعضی اجزای آن کتاب سهیم و شریک بوده­اند، بخصوص در فصولی که نظریه ثنویت در فلسفه سانکهیه را اثبات می­کند. فلاسفه کهن هند، اوپه­نیشادها را به طور کلی متفاوت و متمایز از دیگر آثار ادبیات وده­یی می دانند. زیرا اوپه­نیشادها طریق علم یعنی جنانه مارگه را در مقابل طریق اقدام کرمه مارگه مطرح می­کنند. جنانه مارگه و کرمه مارگه جزء چهار هدف زندگی هندویی می باشد. اوپه­نیشادها انجام هیچ عملی را سفارش نمی­کنند، بلکه فقط از حقیقت غایی که منجر به نجات و آزادی بشر می­گردد پرده بر می دارند .(ناس،1385: 148).

اوپه­نیشادها جزء نوشته های شروتی یا ادبیات الهام شده هستند. اینها سخن و گفتار دانشمندانی می باشد که در حال کمال جذبه آنها را اظهار داشته اند و این عبارات بیشتر وسیله مکاشفات روحانی می باشد تا یک سلسله افکار منظم و مقصود از آنها بیشتر جنبه عملی می باشد تا نظری و دانشی که می­آموزد برای نیل به آزادی روح می باشد. اوپه­نیشادها مراسم و تشریفات مذهبی وده­یی و حتی نظام در اوپه­نیشادها ضمن اظهار چهارطبقه هندویی به این نکته اشاره می­گردد که مبنای تقسیم جامعه هندو به طبقات بسیار قدیم و پیچیده می باشد. نظرات در این زمینه به چند دسته تقسیم می­گردد. دسته اول شامل کسانی می باشد که برقراری این طبقه بندی را اساسی و اجتماعی دانسته و بعضی دیگر نسبی و اقتصادی تصور کرده و جمعی هم گفته­اند که در زمان­های مختلف تمام این عوامل در ایجاد و تثبیت آن موثر بوده اند. همچنین طبق اوپه­نیشادها تاریخ برقراری نظام طبقاتی در هندوستان نامعلوم می باشد. عده­ای آن را مربوط به هنگامی می­دانند که هنوز اقوام هندو ایرانی از هم جدا  نشده بودند. پس منشأ چهار«پیشتر» در میان ایرانیان قدیم و چهار برن(ورن=رنگ) در آیین هندو یکی می باشد و همچنان که در ایران باستان طبقات چهارگانه وجود داشته در هندوستان نیز چهار طبقه مشخص و معین بوده می باشد. دسته دوم شامل گروهی می­گردد که قبلاً به آن اشاره گردید و در اینجا به مقصود یادآوری ذکر می­گردد. گروهی که تاریخ نظام طبقاتی را در هندوستان مربوط به زمانی پیش از ورود آریایی­ها تصور کرده و گفته­اند درمیان مردم دراویدی طبقه روحانی مشخص بوده و به علاوه آنها خود را از مردم بومی جدا نگاه می­داشتند. در شاهنامه در ذکر پادشاهی جمشید آمده می باشد که جمشید نخستین پادشاهی می باشد که مردم را به طبقات چهارگانه تقسیم نمود تا افراد هر یک از طبقات حدود و وظایف و پیشه و کار خود را بدانند و بشناسند. برخلاف دسته اول و دوم، دسته سومی از دانشمندان برآنند که تا اواخر دوره وده­یی مردم آریایی هند بین خود هیچ گونه تقسیم طبقاتی نداشته­اند. شواهدی هست که در آن زمان براهمن به شاعری اطلاق می­گردید که قطع نظر از وضع اجتماعی­اش، سروده­هایش مورد استقبال عامه قرار می­گرفت.  واژه کشتریه به معنی فرمانروا و اشراف به حدی کم به کار رفته که تصور می­گردد تا اواسط دوره وده­یی طبقه فرمانروایان از باقی مردم جدا نشده بود. ظاهرا در اواخر دوره وده­یی نژاد شمالی که به رنگ روشن چهره خود می­بالیدند با سیاه پوستان بومی به عنوان خارجی طبقه کشتریه از بازوهای برهما پیدا گردید هم رتبه طبقه اول می باشد. پایین تر از آنها طبقه ویش می باشد که از ران برهما به وجودآمده و چهارمین طبقه، شودره از پای برهما خلق شده می باشد. مکس مولر اشاره می­کند آن چیز که که در باب اهمیت برهمنان در اوپه­نیشاد آمده می باشد این گونه می باشد: اوست که با نام اثر[1] در همه جا آشکار می باشد. او که درون همه اشکال و نامها موجود می باشد، برهمن ذات جاودان می باشد. شکوه من در میان برهمنان، پادشاهان و مردان دیده می­گردد. آن چیز که که مرا شکوهمند کرده این می باشد که من باشکوه درمیان شکوه باشم. در اینجا از سه طبقه یاد می­گردد که نام­های آنان به ترتیب برهمنان، راگان[2]و وایشیه می باشد.(شمس، 1389: 182).

[1] .Ether

[2] .Ragan

 

 

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده یی، اوستایی

Author: new1 new1