دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

تکه ای از متن پایان نامه :

  

 

علت تورم در مکاتب مختلف اقتصادی مطالعه شده می باشد. آن چیز که در اکثر این مکاتب بر تورم اثر قطعی دارد، میزان رشد حجم نقدینگی می باشد. در مکتب کلاسیک­ها و شیکاگو رشد نقدینگی، در مکاتب کینزین و نئوکینزین­ها[1] افزایش دستمزد یا هر نوع درآمد به تورم می­انجامد.

کلاسیک­های جدید تورم را وابسته به تورم انتظاری و اختلاف تولید طبیعی و تولید حقیقی می­دانند. سارجنت[2] با کاربرد فرضیه­ی انتظارات عقلایی به این نتیجه رسید که سیاست پولی متناسب بر از بین بردن بیکاری و افزایش تولید بی اثر می باشد، اما تورم غیر انتظاری را موقتا کاهش می­دهد. مکتب کینزین­های جدید              جامع­ترین نظریه­ی تورم را  تا امروز در خود پرورش داده می باشد. در این گروه از اقتصاددانان گوردون[3] نظریه­ی مثلثی تورم خود را اظهار می­دارد.

او در این نظریه ریشه­های تورم را در سه عامل تقاضای کل، عرضه­ی کل و عرضه­ی کل اینرسی تورمی اظهار می­دارد. در نظریه­ی تورم فشار تقاضا، علت بروز تورم افزایش تقاضای کل و انتقال منحنی تقاضای کل می باشد که ممکن می باشد ناشی از افزایش مصرف و سرمایه­گذاری مستقل، سیاست مالی انبساطی، سیاست پولی انبساطی، کاهش تقاضای مستقل پول و یا در اقتصادهای باز ناشی از افزایش صادرات و کاهش واردات باشد.        چنانچه به هر یک از علل گفته شده منحنی تقاضای کل به سمت راست و بالا جابجا گردد، قیمت­ها افزایش می­یابد و اگر این افزایش تقاضا ادامه یابد افزایش قیمت­ها مداوم بوده و تورم پدید می­­آید. این نظریه یکی از نظریه­های تورم کینزی می باشد که علت تورم را در افزایش قیمت­ها به دلیل چانه­زنی اتحادیه­های کارگری و بالا و با نوسان زیاد موجب افزایش هزینه­های مبادله و کاهش سرمایه­گذاری در فعالیت­های تولیدی و در نتیجه کاهش رشد اقتصادی می­گردد(پیرایی و دادور، 1390).

  1. 1. Neo Keynesian
  2. 2. Sargent
  3. 3. Gordon

 

 

تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تاثیر جهانی¬شدن اقتصادی بر تورم در کشور¬های منتخب خاور¬میانه و شمال آفریقا

Author: new1 new1