دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

می باشد. از طرف عرضه، جهانی شدن اقتصاد دنیا تمایل به انباشتن سرمایه انسانی را تقویت می‌کند و این خود انتخابی را میان مهاجران بین‌المللی افزایش می‌دهد. در طرف تقاضا کشورهای میزبان سیاست‌های انتخابی بر اساس کیفیت را در پیش گرفتند و امروزه در جذب استعدادهای جهانی رقابت می‌کنند. طبق ادبیات سنتی فرار مغزها، این پدیده اثرات منفی بر اقتصاد کشورهای مبدأ دارد. دیدگاه مرسوم در مورد فرار مغزها از اثرات مضر مهاجرت نیروی انسانی متخصص بر اقتصاد کشورهای مبدأ تأکید دارد. طبق این دیدگاه نااطمینانی در مورد احتمال مهاجرت وجود ندارد و بنابراین مهاجرت سرمایه انسانی به طور مستقیم انباشت سرمایه انسانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و کاهش در انباشت سرمایه انسانی نیروی کار در اقتصاد کشور مبدأ بهره‌وری افراد باقیمانده را خواهد کاست و در نهایت موجب کاهش رفاه می‌گردد. کاهش در رفاه از راه‌های دیگری نیز ممکن می باشد ایجاد گردد. برای مثال اگر هزینه‌های آموزش از طریق دولت تأمین گردد، حفظ سطح انباشت سرمایه انسانی نیازمند هزینه عمومی بیشتر و دریافت مالیات‌های بیشتر از افراد باقیمانده در کشور می باشد که باعث کاهش رفاه خواهد گردید(طیبی و دیگران 1390، 72).

حسابداری ملی کشورهای صنعتی به وضوح نشان می‌دهد که جذب هر فوق لیسانس یا دکترا از کشورهای جهان سوم یک میلیون دلار سود دربردارد و به همین لحاظ نیز کشورهای جهان سوم علیرغم دارا بودن 80 درصد جمعیت جهان، تنها یک درصد توان علمی و بیست درصد درآمد جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.(شریعت 1380، 49).

برخلاف تصور رایج مبنی بر آن که پدیده «مهاجرت نخبگان» تنها دامن گیر کشورهای جهان سومی و توسعه‌نیافته می باشد، شواهد نشان می‌دهد این معضل بر قاره اروپا و ملل پیشرفته و صنعتی نیز سایه افکنده و مسئولان امر را برای چاره‌اندیشی به تکاپو واداشته می باشد. چنان چه جمعی از دانشمندان برجسته و پیش رو در قاره اروپا با انتقاد شدید از سیاست‌های علمی اتحادیه اروپا، از مسئولان این اتحادیه خواسته‌اند تا با ایجاد اصلاحات لازم و سرمایه‌گذاری بیشتر از مهاجرت مغزها به ایالات متحده آمریکا جلوگیری کنند. رؤسای 10 آکادمی علوم در اروپا با ارسال نامه سرگشاده‌ای به شورای رهبران اتحادیه اروپا تصریح کرده‌اند: «درک این نکته بسیار مهم می باشد که ایالات متحده آمریکا در جذب استعدادهای جوان از تمام نقاط دنیا بسیار موفق‌تر از اتحادیه اروپا اقدام می‌کند.» تونی بلر[1] اذعان کرده می باشد که مدت‌ها بی‌توجهی و کمبود منابع مالی باعث بخش اعظم فرار مغزها از این کشور بوده می باشد. وی همچنین گفته می باشد: «می‌خواهم انگلیس را به یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای پیگیری علم تبدیل کنم. به این مقصود باید بودجه[1] Tony Blair

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1