دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

تخصصی و آکادمیک، همه و همه چشم‌اندازی از این کشور ترسیم کرده که براساس مدل نظام جهانی والراشتاین «مرکز» قلمداد گردد. هرچند که قدرت‌ها و کشورهای دیگری نیز موجودند که از مزیت‌های ایالا‌ت متحده آمریکا برخوردار و به نوعی در «مرکز» قرار دارند، اما به هر تقدیر از ویژگی خاص ایالا‌ت متحده آمریکا بودن محرومند. همانطور که دیدیم در لا‌یه بیرونی «مرکز» دولت‌های پیرامونی قرار داشتند که سابق بر این، تنها کار ویژه‌شان صدور مواد خام واولیه و یا نیروی کار ارزان قیمت به مرکز بود این به نوعی تنها نقشی بود که پیرامون بازی می‌کرد. اما در طول قرن بیستم میلا‌دی، خصوصا درنیمه دوم آن این تأثیر به تدریج دچار تحول گردید. به این ترتیب که بر اثر پیدایش و ایجاد مراکز علمی‌ آکادمیک در کشورهای پیرامون، طبقه‌ای از نخبگان و استعدادهای علمی به وجود آمدند که از این پس جزو سرمایه ملی کشورهای پیرامون بودند و از این جهت کالا‌یی برای فرستادن از حاشیه به مرکز.اما به علت ضعف کشورهای پیرامون و سو مدیریت، نبود زیرساخت‌های علمی، تخصصی، صنعتی، بیکاری، فقر، فقدان آزادی‌های مدنی و فردی و ده‌ها علل و انگیزه دیگر، کشورهای پیرامون از نگهداری وبه صورت بالقوه درآوردن توانمندی‌های انسانی این گروه از نخبگان، در کشورهایشان ناتوانند. از این رو در این کشورها شاهد پدیده فرار مغزها با تعاریف و توضیحاتی که قبلا‌ دادیم به مرکز که همان اروپای غربی‌ شمالی و ایالا‌ت متحده آمریکا باشد هستیم. درحالی که در کشورهای شبه پیرامون به جای فرار مغزها، چرخش مغزها را داریم. بنابراین می‌بینیم مطابق با نظریه والراشتاین همانطور که منابع، مواد اولیه ونیروی کار از پیرامون به مرکز در حال انتقال می باشد. نخبگان و «مغزها» نیز از این کشورها البته این بار برخلا‌ف تمایل و منافع دولت‌هایشان در حال انتقال و 1- واقع گرایان کلاسیک[1]:

فقدان تهدید را به مثابه امنیت تلقی می کنند. با در نظر داشتن این که واقع گرایان کلاسیک مساله قدرت را یکی از دلایل در نظر داشتن ناامنی به جای امنیت می دانند و معتقدند قدرت در ذات خود همواره ضربه زدن به دیگران را می پروراند، لذا تجمیع قدرت در دولت ها باعث می گردد تا آن ها در مقام آسیب زدن به دیگران جهت تحصیل منافع بیشتر کوشش کنند و از آن جا که قدرت یافتن برخی بازیگران موجب تضعیف خودمختاری دیگر بازیگران می باشد، پس جنگ جهت تضعیف رقیب لازم می باشد. بدین ترتیب پایه تفکر امنیتی رئالیست‌ها بر ریشه قدرت نظامی استوار شده می باشد و آنها کسب امنیت را به معنای فقدان تهدید می دانند.

(29/1/1390  http://www.parsine.com )

[1] Classical realists

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1