دانلود پایان نامه : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

عامل دیگری که از دید لی منجر به افزایش در حجم مهاجرت گردیده می باشد، فزونی اختلافات میان مردم و آشکار شدن این اختلاف‌ها می‌باشد. در یک اجتماع بدوی یا کشاورزی، تخصصی شدن محدود بوده و اختلافات میان افراد به دلسردی آنان منجر می‌گردد. بنابراین در اجتماع پیشرفته و در موارد متعددی، تعدد و تحقق بیشتر این تخصص‌ها، نیاز به پرورش استعدادها و تربیت خاص را ایجاب می‌کند. افزایش تکنولوژی تأثیر مهمی در کاستن موانع بازدارنده ایفا می‌کند، ارتباط آسان‌تر می‌گردد و حمل و نقل ارزان‌تر و در دسترس‌تر می‌گردد. تکنولوژی پیشرفته حتی اگر هیچ‌گونه تغییری در تعادل میان عوامل مبدأ و مقصد به وجود نیاورد، به تنهایی می‌تواند بر حجم مهاجرت بیافزاید. از طرفی، شکل‌گیری مهاجرت خود نیز سبب افزایش مهاجرت می‌گردد. شخصی که یک بار مهاجرت کرده و قیودی که وی را به محل زندگی کودکی‌اش بند کرده، پاره می‌کند، بیش از هر فرد دیگری که هیچگاه مهاجرت نکرده میل به مهاجرت دارد.از دید لی، افرادی نیز هستند که به مهاجرت نیازی ندارند ولی مهاجرت می‌کنند زیرا آن ها امکانات را از دور دریافت کرده و می‌توانند مزایا و معایب مبدأ و مقصد را با یکدیگر مقایسه کنند. برای مثال افرادی با تحصیلات بالا که قبلاً موقعیت مناسبی داشته‌اند، به فراوانی مهاجرت می‌کنند زیرا پیشنهادهای بهتری دریافت می‌نمایند. افراد مدیر و صنعتگر نیز تحرک‌شان زیاد می باشد؛ زیرا اغلب برای این ها، مهاجرت مفهوم پیشرفت را دارد. بر اساس نظریه‌ی جاذبه و دافعه‌ی لی، ترکیبی از عوامل منفی در کشور مبدأ و عوامل مثبت در مقصد، احتمال مهاجرت را افزایش می‌دهد. در این مدل، مهاجر به عنوان فردی در نظر گرفته شده می باشد که از شرایط مبدأ و مقصد آگاهی دارد و عواملی در نقطه‌ی مبدأ سبب راندن فرد از آنجا می‌گردد؛ به دنبال آن در منطقه‌های دیگر عواملی مثبت سبب جذب او می‌شوند (عوامل کششی). شرایط زندگی فرد و ویژگی‌های روانی وی نیز در این امر تأثیر دارند. در مدل لی، در ارتباط میان مرکز و پیرامون مبادله نابرابر که ناشی از تقسیم کار میان مرکز و پیرامون می باشد اتفاق می‌افتد و مازاد همواره از پیرامون به مرکز انتقال می‌یابد و استثمار پیرامون توسط مرکز شکل می‌گیرد. پس ارتباط این دو گروه ارتباط‌ای نابرابر، استثمارگرایانه و ناعادلا‌نه می باشد. تنها کار ویژه دولت‌های پیرامونی صادر کردن مواد اولیه و خام و نیروی کار ارزان قیمت به «دولت‌های مرکز» می باشد.(رحیمی 1387)

براساس این مدل تئوریک، پدیده مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها چگونه توجیه‌پذیر می باشد؟ ایالا‌ت متحده آمریکا با بیش از 5/10 میلیون کیلومترمربع مساحت، منابع غنی زیرزمینی، تنوع اقلیمی، وفور منابع طبیعی اعم از دریا، دریاچه، رودخانه، کوهستان، جنگل‌ها، ارتفاعات و جلگه‌‌ها، موقعیت بی‌نظیر ژئوپولیت و ژئواکونومیک، تمرکز سرمایه و ثروت، تنوع فرهنگی و اجتماعی به علا‌وه مرکز مهارت‌های علمی،

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1