دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

مناسب در اختیار افراد قرار بگیرد و هزینه ابزار و زیرساخت تأمین گردد.» این معضل در کشورهای اروپای شرقی به شکل حادتری هست. همچنین فرار مغزها و مهاجرت نیروی انسانی متخصص پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز بسیار دیده شده می باشد.(اسماعیلی 1385، 139).

در گذشته، اکثر مطالعات بر روی تأثیر و تأثیر مهاجرت بر روی سرمایه فیزیکی و مسائلی زیرا بازتوزیع درآمد، بازتوزیع نیروی کار و سرمایه انسانی و مهارت‌هایی که ذخیره ملی محسوب می‌گردند، صورت می‌گرفت، اما از دهه 1960 به بعد، با وسیع‌تر شدن مقیاس مهاجرت و افزایش در تنوع و گوناگونی الگوهای آن، افزایش در تعداد مؤسسات جهانی و همچنین، تعداد کشورهایی که درگیر پیامدهای مهاجرت‌های بین‌المللی شده‌‌اند، مفهوم مهاجرت بسیار پیچیده گردیده و دیگر دیدگاه‌های اقتصادی به تنهایی نمی‌توانند برای درک و تحلیل آن کافی باشند. بنابراین، مهاجرت را می‌توان از نظر سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در ارتباط با مسائلی نظیر ثبات سیاسی، ایدئولوژی‌های تلفیق مهاجرین (جذب و ترکیب و یکسان‌سازی)، خشونت‌های ناشی از احساسات بیگانه‌ستیزی، هویت فرهنگی، فقدان یکپارچگی، تضادها و نزاع‌های قومی- نژادی، جمعیت‌شناسی و غیره مورد بررسی قرار داد. همگی این فاکتورها با تأثیرگذاری مستقیم و غیرمستقیم بر روی روی تخصص‌های سطح بالا منجر به خلق تقاضاهایی می‌گردد که زیرا در داخل برآوردنی نیست به بیرون انتقال می‌یابد و ما شاهد مهاجرت گسترده‌ی نیروهای متخصص به سمت کشور متروپل هستیم. پدیده‌ی شوم مهاجرت و فرار مغزها که ذخایر و سرمایه‌های ملی را به خارج منتقل می‌کند از مشکلات دائمی کشورهای پیرامونی و از علائم مشروط شدگی توسعه در آنهاست.(کرامتی 1385، 57).

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری در سرمایه‌ی انسانی در کشورهای در حال توسعه بسیار اندک بوده و این وضعیت کم و بیش مانع رشد شده می باشد. روشن می باشد که بهره گیری‌ی مؤثر از سرمایه‌ی فیزیکی به تنهایی نمی‌تواند به رشد سریع اقتصادی منجر گردد. در اقدام، مقادیر زیادی از آن سرمایه می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها بهره گیری‌ی اندکی داشته باشد. ظرفیت جذب سرمایه‌ی فیزیکی در این وضعیت اندک می باشد زیرا رشد کمی و کیفی سرمایه‌ی انسانی بسیار کند بوده می باشد. کمبود سرمایه‌ی انسانی در برخی از کشورها حداقل تا حدی با بازگشت شهروندان یا شهروندان قبلی به کشور مبدأ خویش قابل تخفیف می باشد. با فرض کمبود حاد سرمایه‌ی انسانی در اکثر کشورهای در حال توسعه، این افت و کاهش نیروی انسانی سطح بالا- که معمولاً فرار مغزها نامیده می‌گردد- به یک مشکل جدی مبدل می‌گردد(کرامتی 1385، 58).

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1