طراحی سایت مبتنی بر کارت

طراحی سایت مبتنی بر کارت

یکی از راه های طراحی که در سال ۲۰۱۶ طراحان سایت واسه به کار گیری اون در طراحی سایتا نسبت به اون تمایل و گرایش نشون دادن استفاد از کارت در طراحی سایته. فواید و به درد بخور بودن کارتا خارج از دنیای دیجیتال (مانند بیزنس کارت،کارتای بازی و …) واسه ما شناخته شده. ایده به کار گیری کارت به این منظور بوده که اطلاعات در رابطه درمورد یه موضوع تو یه ظرف گذاشته شه.

دیجیتال

فواید به کار گیری کارت در طراحی دیجیتال

  • ایجاد توانایی خودآموزی و یادگیری آسون و بدون توضیح واسه کاربر
  • واسه سایتا این توانایی رو بوجود میاره که حجم خیلی از محتوا رو به قطعات قابل هضم تبدیل کنن.به خصوص واسه سایتایی که تولید محتوا به وسیله کاربر انجام می شه مانند شبکه های اجتماعی، بسیار کاربردیه.
  • آسون تر کردن اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی
  • ایده آل واسه طراحی ریسپانسیو. طرح بندی کارتی این توانایی رو داره که خوب خودشو با breakpointای جور واجور وفق دهد.

روشای موثر واسه به کار گیری کارت در طراحی سایت

۱٫یکتایی: یه کارت، یه معنی، یه کلیک

یکی از فواید به کار گیری کارت در طراحی،سازمان دهی ایده های زیاد تو یه فرمت جامعه،اما هر کارت باید تنها یه ایده رو نشون بده.همونطور که در سایت compliments که برنده بهترین صفحه اول در awwwards هم شده،تموم محتوای یه کارت باید یه ایده رو در نظر داشته باشه.مثلا یه ویدیو رو همراه با یه مقاله تو یه کارت قرار ندین، حتی اگه موضوع برابری داشته باشن.

ایده

واسه ایجاد جذابیتای چشمی و هم اینکه جدا کردن بخشا با موضوعات متفاوت میشه از فوت وفن به کار گیری بلوکای رنگی استفاده کرد.

از پالت رنگ خاموش و براساس نظریه رنگا و روانشناسی رنگا رنگ کارتا رو  انتخاب کنین و واسه کارتای متفاوت رنگ متفاوت در نظر بگیرین. اگه می خواین از هاور انیمیشن استفاده کنین،تنها یه رنگ هاور در نظر بگیرین تا توازن بهتری بسازه.

روانشناسی

۳٫همه سطح کارت رو قابل کلیک کردن تعریف کنین.

طبق قانون فیتز،به کاربران و بازدیدکنندکان این اجازه رو بدین که بتونن به همه قسمتای کارت کلیک کنن،نه فقط روی متن یا تصویر استفاده شده در کارت.

به کار گیری ستونا و ردیفای استاندارد و هم اندازه در طراحی کارتا باعث راحت تر دیده شدن و تشخیص راحت تر و هم اینکه جستجوی آسون تر می شه و از طرف دیگه به کار گیری کارتای نامتقارن و غیر هم اندازه باعث پیشرفت تعامل کاربر (user engagement) می شه.

هیچکدام از این دو انتخاب بر دیگری برتری نداره،هر دو روش رو آزمایش کنین و به کمک بازخورد کاربران یکی رو انتخاب کنین.

۵٫Split-screen Style

امروزه یکی از راه های محبوب و مورد استقبال در طراحی سایت با استایل Split-screen،به خصوص واسه صفحات اول سایت،هستش. Split-screen Styleدر واقع همون کارتای بسیار بزرگ هستن و از اصل یکتایی و بلوکای رنگی هم پیروی می کنن.سادگی یکی از نکاتیه که در این روش باید به اون بسیار توجه داشت و نبود توجه به اون باعث به هم ریختگی UI سایت می شه.

در طراحی صفحه اول سایت هم از همین روش طراحی استفاده شده.