قدم اول هک رشد – تولید محصول براساس نیاز مردم

قدم اول هک رشد – تولید محصول براساس نیاز مردم

هک رشد یعنی محصولی تولید کنین که مردم خواهان اون هستن

شاید خود شمام میدونید که شناخت بازار و درک درست از نیاز مردم چیزی لازم واسه موفقیت یه استارت آپ و یا حتی یه شرکت بزرگه. ولی این معنی طی سالیان تغییرات زیادی داشته و الان به عنوان اولین قدم در هک رشد یه استارت آپ حساب میشه.

در گذشته می شد محصولی متوسط رو هم با بازاریابی مناسب، فروخت. مثلا شرکت کوکا کولا سالها در کنار محصول اصلی و محبوبش یعنی کوکا، نوشیدنیای دیگری مثل فانتا و اسپرایت رو عرضه کرد، اما هیچ کدوم به خوشمزگی کوکا نبودن.

با کمک تبلیغات گسترده و البته گرانقیمت، اون اجناس هم محبوب شده و امروزه اونا رو در قفسه فروشگاه ها در کنار کوکا می بینیم. امروزه انجام اینجور کاری خیلی سخت تره چون که اطلاعات به سرعت منتشر می شن. اگه محصول خوبی نداشته باشین مردم این موضوع رو سریع تر از چیزی که شما فکر کنین می فهمن. به خاطر همین قبل از مبادرت به تولید محصول به این فکر میکنیم که مورد پسند مخاطبین میشه؟ حاضرن واسه اون هزینه کنن؟

قیمت

این عمل یونایتد ایرلاینز نمونه روشن ندیده گرفتن حقوق مشتری بود. اگه محصول بدی داشته باشین سریع تر از چیزی که فکرش رو بکنین، از افکار حذف می شه.

راه حل این مشکل تنها یه چیزه: بازخورد. باید محصول خود رو خیلی سریعً عرضه کنین تا بازخوردهای اونو دریافت کرده و در صورت نیاز مرتباً اصلاحات لازم بازار رو در اون اعمال کنین.

راه حل

چه اجناس یا خدماتی ارائه بدیم؟

واسه اینکه مطمئن شید محصول شما موفقیت آمیز میشه دو نکته مهم رو رعایت کنین.

  1. قبل اینکه محصولی رو تولید کنین نظر بقیه رو سوال کنین. اینکه شما فکر میکنین محصول خوبی تولید می کنین کافی نیس.
  2. به محض اینکه محصولی ارائه کردین، بازخوردهای اونو دریافت کنین. هیچوقت قبل از دریافت بازخورد در مورد ایده یا محصول خود، پیشرفت محصول خود رو شروع نکنین.

اول ایده خود رو به مردم نشون بدین. مثلا اگه یه نسخه از نرم افزار رو به طور آزمایشی عرضه کردین، پس از دریافت بازخورد می تونین در ماه های بعد ورژنای بهتر شده رو منتشر کنین. در اینصورت اگه به بازخوردهای دریافتی توجه کنین، در آخر در بازی وقتی ۶ ماهه می تونین به محصول متناسب برسین که مشتریان از پرداخت هزینه واسه اون راضی هستن.

اجناس مشابه و رقبای موجود رو بررسی کنین

اینستاگرام تونست به بهترین راه از بازخورد کاربران بهره ببره، در اول این شبکه Brbn نام داشت. اونا به سرعت فهمیدن بیشترین بخشی که از سرویس اونا استفاده میشن، بخش به اشتراک گذاری تصاویره. در اون زمان شروع به بررسی دیگه سرویسای به اشتراک گذاری تصویر کرده و به این نتیجه رسیدن که این بازار اشباع شده.

پس از دریافت بازخورد کاربران، در آخر فهمیدن که از بین سرویسای موجود، عمل به اشتراک گذاری تصاویر یا بسیار پیچیده بوده یا مهم ترین ویژگی رقیبان اونا نیس. آخرسر صاحبان اینستاگرام از همه خصوصیات خوب دیگه سرویسا الگوبرداری کرده، روش به اشتراک گذاری تصویر Brbn رو به اون اضافه کردن. اونا تموم ویژگیای دیگه رو حذف کردن. نتیجه، تولد بهترین سرویس به اشتراک گذاری عکس شد که همه به اون نیازمند بودن!

اینستاگرام با یه زمانبندی دقیق، در همون سالی که آیفون ۴ به بازار عرضه شد در دسترس عموم قرار گرفت. در روز اول ۲۵ هزار مرتبه به وسیله کاربران دریافت شد. این رقم به ۱ میلیون کاربر در ۲ ماه رسید.

قبل از تولید محصول، روند فروش رو شروع کنین!

اگه می خواین محصولی عالی تولید کنین، اول ایده خود رو اعتبار سنجی کنین. اگه به دنبال مطمئن ترین راه هستین تا بفهمین که مردم محصولی که می خواید تولید کنین رو می خوان یا نه، از اونا بخواین تا هزینه اونو پرداخت کنن. یا یعنی خدمات و اجناس خود رو پیش فروش کنین.

kickstarter یکی از موفق ترین شرکتای فعال در بخش استارت آپه که موجب رشد اجناس و خدمات بسیاری در دنیا شده. این مجموعه به صاحبان ایده کمک میکنه که اول یه نمونه محصول بسازن و با ارائه توضیحات دقیق از طرح خود، قبل از تولید انبوه اونو به فروش برسانند. این روش رو Crowd Funding می گیم و بهترین وسیله موجود در بستر وب فارسی الان سایتایی مانند ۲nate.com و banilink.ir هستن. تصویر زیر نمونه ای از مراحل کار در سایت بانیلینکه.

  • ساخت این برنامه واسه دوستان شما و شایدً مردم دیگه مهمه
  • مطمئن شید که در صورت شکست احتمالی پروژه، سرمایه زیادی رو از دست نمی دین.

ممکنه فکر کنین درخواست هزینه قبل از تولید یه محصول بار منفی داره، اما اگه دقت کنین میفهمید که در بیشتر اوقات مشغول پرداخت هزینه ها قبل از دریافت محصول هستین. مثلاً خرید بلیط سینما، هواپیما، کنسرتا، نمایشا، عضویت باشگاه ورزشی و … . شما هزینه تموم اینا رو پرداخت می کنین، حتی اگه آخرسر اون خدمات رو نگیرین. حتی اگه هیچ وقت این محصول تولید نشد می تونین خیلی راحت پول خریداران رو پس بدین.

ورزش

شرکت AirBnB رو در نظر بگیرین؛ ایده اون از روی ناچاری شکل گرفت. زمانیکه موسسان اون پول پرداخت اجاره خونه رو نداشتن، ۳ تشک که با هوا پر می شدن رو اجاره دادن تا در آپارتمون خود از اونا کسب درآمد کنن. زمانیکه ۳ مشتری پیدا شده و هر کدوم از اونا حاضر شدن واسه هر شب ۸۰ دلار پرداخت کنن، اونا به فکر گسترش این ایده افتادن.

دلار

زمانیکه ایده خود رو لانچ کردن تنها هفته ای ۲۰۰ دلار کسب درآمد داشتن. اما نکته مهم این بود که اونا خوب می دونستن در این کار سود هست فقط باید محصول خود رو بهتر کنن.

قبل از ارائه محصول واسه اون بازاریابی کنین!

اگه در پیش فروش محصول خودر موفق نبودین می تونین در اول کار خود رو به صورت رایگان شروع کنین و نیاز به این محصول رو در جامعه بسازین. یه وبلاگ یا کانال آپارات ایجاد کرده و محتوا رو مربوط به کار و کاسبی آینده خود شکل بدین. اونا رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین.

این کار آسونترین روش واسه دریافت بازخورد مخاطبینه تا ببینین اونا چی رو دوست داشته و چی رو دوست ندارن. مهم تر اینکه می تونین در صورت دریافت ایمیل مخاطبین، واسه خود طرفدارانی وفادار و مصمم ایجاد کرده که واسه ارائه محصول شما هیجان زده هستن. واسه این کار می تونین یه کتاب الکترونیکی ارائه کرده، پرسشنامه ساخته یا ویدیوهای باحال بسازین.

حالا فرض کنین که ایده خود رو اعتبار سنجی کردین، اما واسه جلوگیری از سرعت بخشیدن به رشد خود یا همون هک رشد، چه کارایی انجام میدید؟ در بخش بعدی سری مقالات هک رشد در ۴ قدم به می آموزیم که چیجوری فروش خود رو تو یه مدت کوتاه افزایش بدیم.