لبنیات از سبد مصرفی خانوارها حذف شد

خبرگزاری مهر:  تا قبل از نوسانات قیمتی شدید در اجناس لبنی، ایران به خودی خود یکی از کشورهایی بود که فقر مصرف لبنیات رو تجربه می کرد، اما حال با نوسانات قیمتی، این اجناس از سبد مصرفی خیلی از مردم خارج شده.

 

 دومینوی بالا رفتن قیمت شیر به همه اجناس لبنی هم سرایت کرده و الان این گرانی باعث شده که تولیدکنندگان و سازمانای متولی قیمت گذاری، بدون توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت معیشت مردم، مبادرت به گران کردن اندازه لبنیات کردن، غافل از اینکه این اجناس خود به خود جایگاه کوچیکی در سبد مصرفی روزانه خانوارها داشتن و حالا که قیمت یهو ظرف ماه های گذشته ۲ تا ۳ برابر شده، دیگه کمترین امیدی به استفاده مردم از اجناس لبنی وجود نداره.

این در شرایطیه که تولیدکنندگان اجناس لبنی همیشه نالان از شرایط موجود، خواهان زیاد شدن قیمت اجناس خود بودن، در حالیکه حاضر نشده ان کمترین تلاشی واسه ارتقای بهره وری و کاهش قیمت تموم شده خود داشته باشن، این در حالیه که خیلی از این تغییرات قیمتی، به صورت خودسرانه انجام شده و اجناس به اندازه ای گران شده که حتی دولت هم بر خلاف تموم توجهی که به خواسته این تولیدکنندگان داشته، هم اونو تصویب نکرده بود.

تهدیدهایی که منتهی به زیاد شدن قیمت شدن

بررسی پرونده گذشته تولیدکنندگان اجناس لبنی هم به روشنی این رو نشون میده که اونا بارها مبادرت به افزایش خودسرانه قیمتا کردن و حتی پرونده های تخلفاتی سنگینی هم واسه اونا در تعزیرات حکومتی تشکیل شده، اما هیچ وقت توجه به اون نداشته و سود خود رو اون قدر در زیاد شدن قیمت نهفته کرده بودن که جرایم سازمان تعزیرات حکومتی که مشخص نیس وصول می شه یا خیر هم، نتونسته مانع بازدارنده ای از این زیاد شدن قیمت باشه.

این در حالیه که پرونده گرانفروشیای زیاد یکی از واحدهای تولیدکننده اجناس لبنی بارها مطرح شده و مسئولان اونم به روشنی اعلام کردن که در صورت جریمه و برخوردهای تعزیراتی، کارخانه رو تعطیل کرده و کارگران رو بیکار می کنن، این تهدیدیه که دلیل می شه که در شرایط فعلی، کمتر توجهی به تخلفات تولیدکنندگان انجام بشه.

حال هم که گرونیا و گرانفروشیای همیشگی در اجناس لبنی، گریبانگیر سبد مصرفی مردم شده، خیلی از اونا اولین چیزی که به ذهنشون می رسه واسه کاهش هزینه از اندازه مصرف اون کم کنن، شیر و اجناس لبنیه. براساس تحقیقات انجام شده از طرف مراجع بین المللی، سرانه مصرف شیر در ایران ۹۰ کیلوگرم و در  اروپا ۳۰۰ کیلوگرمه، این در شرایطیه که اندازه مصرف لبنیات به ازای هر نفر روزانه ۱۳۹ گرمه که از این اندازه، تنها ۲۸ گرم اونو شیر تشکیل میده؛ در حالیکه مصرف مطلوب لبنیات هر فرد باید روزانه ۲۲۵ تا ۲۴۰ گرم باشه.

از طرف دیگه، اندازه مصرف هر فرد بلاغ از طرف سازمانای ملی و بین المللی، روزانه نیم لیتر شیر مایع، ۲۵ تا ۳۵ گرم پنیر و ۲۰۰ گرم ماسته؛ در حالیکه براساس برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظر بود که مصرف سرانه شیر تا آخر برنامه چهارم پیشرفت به ۱۶۰ کیلوگرم برسه؛ این در حالیه که در خوشبینانه ترین شرایط، مصرف لبنیات به ۹۰ کیلوگرم در سال می رسه.

نوسان شدید قیمت لبنیات و حذف اون از سبد مصرفی خانوارها

حتی این رقم در حالی اعلام می شه که قیمت اجناس لبنی متعادل بوده و تقریبا نوسان شدیدی نداشته، اما الان شیر پاکتی با موندگاری بالا که تا قبل از این بین ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومن به فروش می رسید، الان در بازار به ۳ هزار تومن رسیده؛ یا ماست دبه ای که تا قبل از این ۲۷۰۰ تومن فروخته می شد، ظرف ماه های گذشته به ۴۵۰۰ تومن رسید و بدیش اینه الان این ماست به قیمت ۷ هزار تومن به فروش می رسه.

نکته نگران کننده اینه که با در نظر گرفتن نتیجه های نبود به کار گیری فرآورده های لبنی در سلامت افراد، سرانه پایین مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور باعث شده تا بخش سلامت، هزینه بالایی جهت رفع پوکی استخون بپردازه، در حالیکه پوکی استخون در دنیا در سنین بالای ۷۵ سال اتفاق میفته، اما در ایران این مریضی به زیر ۵۰ سال رسیده.

از طرف دیگه، کارشناسان تاکید می کنن که هر فرد بالغ باید روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنه که این اندازه در روزانه دو لیوان شیر، ۲۵ گرم پنیر یا ۲۵۰ گرم ماست خلاصه می شه.

مردم از اندازه مصرف لبنیاتشان میگن…

خانمی ۵۰ ساله که واسه خرید پنیر به غرفه اجناس لبنی میدون میوه و تره بار مراجعه کرده، میگه: مصرف شیر در خونواده ما طرفدار زیادی نداشت؛ اما کالاهایی مثل پنیر و خامه بهتر مصرف می شه، حال هم که قیمتا بالا رفته و شیر به حدود ۲۸۰۰ تومن تو یه بطری یه لیتری رسیده، خیلی جذابیتی واسه خرید نداره.

ایشون اضافه می کنه: لبنیات سهم کمی رو در سبد هزینه ای خونواده ما داره و همون سهم کم هم با گران شدن این اجناس، انگار حذف شه، تنها پنیر واسه صبحونه نیازه که معمولا تلاش داریم که در مصرف اونم صرفه جویی انجام بشه.

از فروشنده اجناس لبنی در مورد تغییر مصرف مردم بعد از تغییرات قیمتی می پرسم، میگه: مصرف پنیر خیلی تغییری نداشته، مصرف ماست به نسبت کم شده؛ البته گرایش مردم به خرید ظرفای کوچکتر بیشتر شده.

ایشون اضافه می کنه: بیشتر تغییری که در خریدهای روزانه لبنیات از طرف مردم ایجاد شد، کاهش خرید شیره که به نظر می رسه مردم نسبت به کاهش مصرف اون اقدام کردن، البته مصرف ماست هم کم شده، اما بیشترین کاهش مربوط به شیر  است.

این فروشنده هم اینکه به این موضوع اشاره می کنه که فروش کالاهایی مثل شیره های طعم دار و بستنی هم شدیدا کم شده که ممکنه به دلیل تغییرات قیمتی باشه چراکه قیمت شدیدا بالا رفته.

آقایی که این وسط وارد غرفه می شه میگه: قیمت اجناس لبنی واسه چندمین بار در سال جاری زیاد شده و همین امر قدرت خرید مردم رو کاهش داده، حتی در مدارس هم که شیر به صورت رایگان پخش می شد، این پخش قطع شده و شرایط رو به راه نامناسبی واسه بچه ها نگران کرده.

ایشون اضافه می کنه: در شرایط فعلی خیلی از افراد توانانییی خرید ندارن و اجناس لبنی از سبد مصرفی مردم در حال حذف شدنه.

این وسط انگار تولیدکنندگان باید کمی انصاف داشته باشن و شرایطی رو جفت و جور نکنن که اجناس لبنی از سبد مصرفی مردم حذف شه.

Author: مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *