مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – دانلود

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

در مواردی خروج از کشور برای دوری جستن از شرایط و اوضاع و احوال تهدیدکننده حیات انسانی انجام می‌گیرد و در مواردی نیز برای سکونت در نقاط خوش آب و هوا یا پیشرفته‌تر و یا زندگی در بطن جامعه، قوم یا فرهنگ خودی، انجام می‌گردد که نه تنها ممکن می باشد انگیزه‌های اقتصادی نداشته باشد، بلکه می‌تواند حتی در جهت عکس آن جریان یابد. بنابر نظریه «محرومیت نسبی[1]» وقتی وضعیت اجتماعی موجود نتواند نیازهای فرد را در حداقل مقدار برآورده کند، افراد فکر حرکت به مکان‌های دیگر را در سر می‌پرورانند و اندیشه رفتن به جایی را دارند که شرایط بهتری برای رفع محرومیت آنان مهیا می‌کند. البته با در نظر داشتن این نکته که همه مردم دچار نوعی از محرومیت هستند، صرف وجود برخی محرومیت‌ها، لزوماً موجب مهاجرت نمی‌گردد.(فلاحی و منوریان 1387، 111).

5-3 زمینه‌های شکل‌گیری فرار مغزها

امکانات و بودجه‌های پژوهشی زیاد، سرخوردگی پایین‌تر بوروکراتیک، موقعیت بهتر افراد دارای مدارک تحصیلی عالی در کشورهای توسعه‌یافته را می توان از دلایل اصلی فرار مغزها برشمرد.(خضری 1380، 551-550).

برخی از نویسندگان دلایل اصلی فرار مغزها را به چهار عامل: 1) فقدان فضای تحقیقاتی پیشرفته در کشورهای کمتر توسعه یافته؛ 2) امید به محیط مطلوب و رضایت‌بخش کار و زندگی در کشورهای توسعه‌یافته؛ 3) عدم بهره گیری از مهارت افراد متخصص و آموزش‌دیده در کشورهای کمتر توسعه‌یافته و 4) شرایط نامطلوب زندگی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته، مربوط می‌دانند.  یکی از مشکلات کشورهای کمتر توسعه‌یافته که در واقع از عوامل اصلی و اساسی فرار مغزها محسوب می‌شوند، عدم تعادل میان افراد متخصص و فرصت‌های شغلی و نیز فرصت‌های اندک پژوهش (که می‌تواند در پر کردن این شکاف نیز مؤثر باشد) می‌باشد. یعنی هیچ‌گونه هماهنگی بین فرصت‌های شغلی و دانش‌آموختگان وجود ندارد و زیرا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در اقتصاد این کشورها جذب نمی‌شوند (مازاد عرضه‌ی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی)، لذا زمینه برای مهاجرت آن ها فراهم می‌گردد. از دیگر عواملی که امروزه زمینه را برای فرار مغزها فراهم آورده می باشد، پدیده جهانی شدن می باشد. یعنی در واقع فرار مغزها و مهاجرت نیروی انسانی ماهر و آموزش‌دیده، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه‌یافته، پیامد اجتناب‌ناپذیر جهانی شدن و در مفهومی گویاتر دهکده جهانی می‌باشد که در نتیجه پیشرفت تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی (IT) حاصل شده می باشد.

[1] Relative deprivation

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1