مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

-3 جهانی شدن و فرار مغزها

حرکت، ویژگی جوامع انسانی می باشد. روند جهانی شدن، شامل به حرکت درآمدن آزاد سرمایه، اطلاعات، کالا و نیروی کار و تحول در مکانیزم این حرکت‌هاست. در عصر جهانی شدن با فشرده شدن زمان و مکان، متخصصان در هر نقطه از عالم می‌توانند مرزهای سیاسی و جغرافیایی را پشت سر گذاشته، به استخدام شرکت‌های بین‌المللی درآمده و در تولید علم جهانی شریک شوند و تخصص خود را در اختیار پروژه‌های گوناگون قرار دهند. یکی از آثار این پدیده، کمرنگ شدن احساس ملیت و شکل‌گیری شهروندی جهانی می باشد. کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تقسیم کرد. اطلاعات مربوط به مهاجرت نیروی انسانی متخصص از کشورهای در حال توسعه به آمریکا از سرشماری‌های آن کشور و سایر منابع ذی‌ربط اخذ شده می باشد. در باب اطلاعات مهاجرت به دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، از منابع مربوط به گزارش‌های ادواری مهاجرت آن کشورها بهره گیری شده می باشد.(محمدی الموتی 1383، 214).

مهاجرت نخبگان علمی در جهان امروز به پدیده‌ای همه‌گیر تبدیل شده می باشد. این مسئله تنها دامن گیر کشورهای در حال توسعه نیست، بلکه در کشورهای توسعه‌یافته نیز مشکل مهاجرت متخصصان مطرح می باشد؛ نمونه‌ی آن، مهاجرت نخبگان از کانادا و بسیاری کشورهای اروپایی به آمریکا می باشد. گفته می‌گردد که در سال‌های اخیر پنج تن از برندگان جایزه‌ی نوبل از کانادا رفته‌اند و مهاجرت متخصصان کانادایی در رشته‌هایی زیرا بیوتکنولوژی و مخابرات در سال‌های اخیر شتاب گرفته می باشد. البته کشورهای توسعه‌یافته کمبود متخصصان را با جایگزین کردن مغزهایی از دیگر کشورها جبران می‌کنند. بر پایه‌ی برخی آمارها، نزدیک به یکصد هزار هندی که بیشتر در صنعت رایانه تخصص دارند، برای اقامت و کار راهی آمریکا شده‌اند. افزون بر این، به مهاجرت متخصصان از آسیای جنوب شرقی به آمریکا باید اشاره کرد. امروزه فرآیند مدرنیزاسیون به تعبیر برخی اندیشمندان غربی زیرا مارشال برمن[1] «توری بر جهان گسترانده که هیچ کس حتی در دورافتاده‌ترین نقاط عالم، توان گریز از آن را ندارد.» این اندیشمندان ادعا می‌کنند که فرایند جهانی شدن، گسترش دانش، تجارت، تکنولوژی و صنعت و تأثیر آن در ایجاد و گسترش شبکه‌ی ارتباطات، بشر‌ها را در ایجاد و گسترش شبکه‌ی ارتباطات، بشر‌ها را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده می باشد؛ از این‌رو هویت بشر مدرن، برخلاف دوران حاکمیت سنت، بر پایه‌ی قومیت، طبقه یا دین تعیین نمی‌گردد، بلکه هویت جهانی جایگزین آن شده می باشد؛ هویتی که متعلق به قوم و کشور و منطقه‌ی[1] Marshall Berman

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1