مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

خاصی نیست. دارندگان این دیدگاه بر این باورند که در عصر ارتباطات، مغزها و صاحبان آنها، نه میراث ملی کشورها هستند، نه شهروندانی بومی آنها، بلکه میراث بشری و شهروندان جهانی هستند؛ به ویژه در برخی رشته‌ها مانند الکترونیک و کامپیوتر و برق، این هم‌پیوندی و پیوستگی بیشتر می باشد.(اخوان کاظمی 1383، 85-84).

پشت سر بگذارند و تنها با بهره گیری از شبکه جهانی اینترنت به استخدام شرکت‌های خارجی درآیند و تولیدات علمی و فکری خویش را در اختیار آن ها قرار دهند. بنابراین در حالی که افراد متخصص در ظاهر در کشور خود زندگی می‌کنند اما در واقع جزء مهاجران به شمار می‌روند؛ شاید بتوان این افراد را «مهاجران پنهان» نامید. محمدحسن باستانی استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف در همین ارتباط می‌نویسد: «بسیاری از کارشناسان را می‌شناسیم که در داخل کشور زندگی می‌کنند ولی با قراردادی که با یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی خارجی بسته‌اند، وقت خود را وقف فعالیت برای آن مرکز یا شرکت کرده‌اند و خود را بیشتر وابسته به آنجا و عضوی از اعضای آن [کشور] احساس می کنند تا شهروندی در میان هم‌میهنان خود.»(علی آبادی 1380، 605-604).

پیشرفت فن‌آوری یکی دیگر از دلایل جهانی شدن و فرار مغزهاست. به دلیل پیشرفت‌های دنیای پزشکی در غرب، متوسط عمر افراد به طور مداوم افزایش می‌یابد و به علت افت مستمر میزان زاد و ولد، کشورهای توسعه‌یافته با کمبود نیروی انسانی متخصص مواجه شده‌اند. از این‌رو، این کشورها برای تأمین نیروهای انسانی متخصص مورد نیاز، اقدامات مختلفی را به انجام رسانده‌اند که مانند آن ها می‌توان به تسهیل شرایط قانونی مهاجرت متخصصان اشاره کرد. یکی دیگر از روش‌های جذب نیروهای متخصص این می باشد که کشورهای توسعه‌یافته با تأسیس دانشگاه‌های مجازی و از طریق آموزش از راه دور شبکه جهانی اینترنت، نیروهای انسانی کشورهای در حال توسعه را در موطن خویش آموزش می‌دهند و سعی می‌کنند که این افراد بدون خروج از مرزهای سیاسی- جغرافیایی و تقبل هزینه‌های مرتبط با حضور این افراد در کشورهای توسعه‌یافته، آموزش تخصصی داده شوند.(علی آبادی 1380، 605).

اندیشمندان کشورهای دارا (شمال) بر این باورند که در جهان امروز مغزها به یک کشور خاص تعلق ندارند، بلکه در اختیار جهانیان هستند. هم چنان که ما با مشکلات جهانی مانند ایدز، جنون گاوی، سوراخ شدن لایه‌ی ازون، گرم شدن زمین و… روبرو هستیم و حتی کسی که در سیرالئون زندگی می‌کند، از راه‌حل این معضلات بهره خواهد برد، جابجایی مغزها، فارغ از مرزهای جغرافیایی و دادوستد آنها نیز امری طبیعی

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1