مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 می باشد و نمی‌توان جلو این تحرک لازم را گرفت. چنین می باشد که اصطلاحاتی مانند جهانی شدن، کلبه‌ی الکترونیک، دهکده‌ی توان مندی‌های داخلی را فراهم سازد. بنابراین مهاجرت نخبگان چه در قالب مهاجرت متخصص و چه در قالب مهاجرت تخصص او، از طریق ارتباطات الکترونیکی، ذاتاً پدیده‌ای منفی و تهدیدآمیز برای امنیت ملی نیست بلکه بنا به چرایی، چگونگی و توان بهره‌برداری و مدیریت از آن توسط کشور متبوع یا کشور میزبان ممکن می باشد هم فرصتی برای کاهش تهدیدهای امنیتی و هم تهدیدی برای امنیت ملی باشد.(خلیلی 1381، 438-437).

8-3 تأثیر نخبگان در روند توسعه

توسعه روندی می باشد که پاسخ‌گویی به نیازهای موجود و تولید نیازهای جدید را در یک جامعه نهادینه می‌کند، پس مهم‌ترین مشخصه یک نخبه باید در حوزه مدیریت پاسخ‌گویی به نیازهای موجود و تولید نیازهای جدید باشد. مهم‌ترین شاخصه یک نخبه، توانایی اندیشه‌ای او در مقایسه با بقیه افراد جامعه می‌باشد. در واقع وقتی شخص توانایی اندیشه‌ای خود را با یک تخصص همراه می‌کند، شرایط اولیه نخبه شدن را به دست می‌آورد اما وجود این دو شاخص برای نخبه شدن کافی نیست. در واقع شخص با این مشخصات به فرد نخبه بالقوه تبدیل می‌گردد. هرگاه این فرد بتواند با بهره گیری از این دو شاخص به تولید اندیشه جدید، تفکر تازه، کشف راه متفاوت در هر زمینه که به نیازها و خواسته‌های عمومی جامعه مربوط می‌گردد بپردازد، آن شخص به یک نخبه تبدیل می‌گردد. لذا از نگاه این تحقیق، نخبه کسی می باشد که با اتکا به اندیشه و تخصص، توانایی تولید نیاز جدید و یا مدیریت پاسخ‌گویی به نیازهای موجود را دارا باشد.(تائب 1387، 25).

بر این اساس ما دارای دو گروه نخبه هستیم، آنانی که پاسخ‌گویی به نیازها و خواسته‌های موجود افراد جامعه را در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مدیریت و هدایت می‌کنند. این افراد، در دولت و یا در مدیریت واحدهای تولیدی کشور فعالیت می‌کنند. گروه دوم افرادی هستند که توانایی تولید نیاز و خواسته جدید در راستای نهادینه کردن روند پاسخ‌گویی به نیازهای موجود را دارا می‌باشند. این افراد از ظرفیت بسیار بالای اندیشه‌ای و نوآوری و تحصیلات بالا (چه به صورت آکادمیک و چه به صورت تجربه‌ای و شخصی) برخوردار هستند. بار سنگین تداوم توسعه در یک جامعه به طور عمده بر دوش این گروه قرار دارد. خلاقیت این گروه می باشد که امکان افزایش ظرفیت پاسخ‌گویی به نیازهای موجود را فراهم می‌سازد. حال چنانچه جامعه نتواند این گروه را تقویت و تأمین نماید، آن جامعه در

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1