مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – پایان نامه کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

میان‌مدت و بلندمدت، به طور حتم دچار اختلال در دوره اسلامی پس از فتح ایران، گروهی از ایرانیان به ویژه عده‌ای از خاندان ساسانیان و آنانی که هنوز به آیین زرتشتی باور داشتند به هند و چین گریختند، بدیهی می باشد که ارباب فن و هنر نیز در میان بسیار بوده‌اند. مهاجرت ایرانیان به هندوستان بعد از یورش‌های مغولان و تیموریان، از مهاجرت‌های گروهی تاریخ می باشد. در زمان یورش مغولان بسیاری از نخبگان ایران‌زمین به آناتولی گریختند. دوران فرمانروایی صفویان بر ایران نیز، دوره‌ای می باشد که باعث فزونی مهاجرت ایرانیان به شهرهای عثمانی و هند شده می باشد. کوچ ادیبان و نخبگان ایرانی به شبه‌قاره هند، در این دوره، باعث پیدایش سبک هندی در نظم و گسترش زبان و ادبیات فارسی در شبه‌قاره هند گردید. مهاجرت نخبگان و خردورزان، پزشکان، شاعران و حقوقدانان ایرانی به هند چنان بود که منتخب‌التواریخ تعداد آنان را در دربار اکبرشاه هندی 38 عارف، 69 دانشمند، 15 حکیم و 167 شاعر برمی‌شمرد. در دوران قاجار پس از شکست ایران از روس‌ها، موج مهاجرت از شهرهای از دست رفته آن سوی ارس به ایران آغاز گردید، اما چندی نگذشت که وضع واژگونه گردید. جدای از ایران که به عتبات عالیات به قصد تعلیم و تزکیه نفس مهاجرت می‌کردند و جدای از بازرگانان متمکن که حجره و دفتری در بلاد عثمانی داشتند، موج فزاینده‌ای از نیروی کار ایرانی به قفقاز و روس روان گردید. به نوشته «باریر[1]» در کتاب اقتصاد اریان، در این دوران هشتصد هزار ایرانی در ترکیه عثمانی یا آذربایجان تحت استیلای روس به کار عملگی و باربری و… اشغال داشتند. پژوهش معتبر غلام رضا وطن‌دوست، استاد دانشگاه شیراز، که بحث مهاجرت در ایران و انگیزه‌های آن به خصوص در سال‌های پایانی قرن بیستم را مورد ارزیابی قرار داده می باشد، از حدود 400000 نیروی کار ایرانی در قفقاز و عثمانی سخن می‌گوید.(فلاحی و منوریان 1387، 115-114).

در قبال پدیده مهاجرت، جابجایی دوره‌ی مشروطه و بعد از آن بیشتر به سبب فقدان امنیت و سخت شدن معیشت بوده می باشد . مهاجرت اقلیت‌های دینی نظیر ارامنه و یهودی‌ها به کشورهای مختلف نظیر آمریکا و جویندگان کار به کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس نمونه‌هایی از مهاجرات‌های رایج در جامعه می باشد. شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران در زمان‌های مختلف مهاجرت‌ها را از نظر حجمی با شدت و ضعف‌هایی روبرو ساخت؛ به گونه‌ای که در سال‌های گذشته عوامل اقتصادی، نظامی و امنیتی در مهاجرت‌ها تأثیر بسزایی داشته‌اند. اعزام نیروهای کار به کشور ژاپن به دلیل نیاز به نیروی انسانی، نوعی دیگر از مهاجرت ایرانیان بود، رفته‌اند و در این کشور مانده‌اند. آمارها و نتایج به دست آمده از این پژوهش[1] Baryr

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1