مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

که با در نظر داشتن ارزش اقتصادی و هزینه‌های آموزشی فارغ‌التحصیلان از یک سو و نیاز مبرم مناطق محروم ایران به خدمات آنان از سوی دیگر، بسیار تکان‌دهنده بود، در مقاله‌های گوناگون به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر گردید (دهقان 1383، 227).

در مارس 1975 (اسفند 1354) شاه همه‌ی احزاب سیاسی ایران را منحل کرد و تنها به یک حزب، یعنی «حزب رستاخیز ملت ایران» اجازه ماندن داد. او از همه ایرانیان، مانند کارکنان دولت و دانشگاه‌ها خواست که در این حزب عضو شوند و فقط از عضویت کارکنان نیروهای مسلح در این حزب جلوگیری کرد. شاه در یک سخنرانی اعلام کرد: آنان که اصول این حزب را نمی‌پذیرند و نمی‌خواهند به آن بپیوندند، باید کشور را ترک کنند. در نتیجه، شماری از فعالان سیاسی و دانشگاهیانی که نمی‌خواستند واپس‌زدگی شاه را تحمل کنند، به تدریج کشور را ترک کردند.(http://www.hawzeh.net/).

با در نظر داشتن ماهیت جریان مهاجرت ایرانیان به آمریکا، می‌توان استدلال کرد که بیشتر مهاجران ایرانی تحصیلات عالی داشته‌اند و پس از پایان تحصیل، به دلایل گوناگون در آمریکا ماندگار شده‌اند. در سال‌های 54-1349 حدود 1/28 درصد ایرانیان مهاجر، تخصص‌های گوناگون داشتند و بزرگترین گروه در میان آنان، پزشکان و جراحان بودند.

در سال تحصیلی 57-1356 نزدیک به صد هزار دانشجوی ایرانی در خارج مشغول تحصیل بودند که از این تعداد، 36 هزار و 220 نفرشان را مؤسسات آموزش عالی ایالات متحده پذیرفته بودند و بقیه بیشتر در دانشگاه‌های انگلستان، آلمان غربی، فرانسه، استرالیا و ایتالیا تحصیل می‌کردند. در سال تحصیلی 58-1357 که همزمان با انقلاب بود، شمار دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه‌های ایالات متحده 45 هزار و 340 نفر بود که در سال 59-1358 به 51 هزار و 340 نفر افزایش یافت. در واقع، ایران در مقایسه با دیگر کشورها، بیشترین شمار دانشجویان خارجی ثبت نام شده در ایالات متحده در سال تحصیلی 79-1978 حدود 17 درصد ایرانی بودند و نیجریه با 61 درصد در رتبه‌ی دوم قرار داشت.(دهقان 1383، 226).

در این دوره، شمار دانشجویانی که از کشورهای صادر کننده‌ی نفت به آمریکا رفته بودند، به علت افزایش سریع بهای نفت در دهه‌ی 1970 بسیار بالا بود. این افزایش قیمت، درآمدهای زیادی برای اقتصاد ایران به پایین اقدام به مهاجرت می‌کردند و می‌توانستند در کشورهای غربی به کسب و کار دست یابند و یا کسانی

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1