مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

بودند که شرایط اقتصادی و اجتماعی ناشی از جنگ را قابل تحمل نمی‌دانستند. کسانی که در سنین پایین اقدام به مهاجرت می‌نمودند، در کشورهای اروپایی به تحصیل پرداخته و موفق به کسب تخصص می‌شدند. بسته شدن دانشگاه‌ها موجب مهاجرت یا فرار دو دسته از نخبگان گردید. یک گروه، متخصصان جوانی بودند که در اوایل انقلاب با اشتیاق فراوان به ایران بازگشته و هر کدام در دانشگاه یا مؤسسه‌ای مشغول به کار شده بودند، اما به دلیل این که هنوز به طور پیمانی یا ساعتی به تدریس اشتغال داشتند و به استخدام رسمی درنیامده بودند، با بسته شدن دانشگاه‌ها به کشور محل تحصیلاتشان بازگشتند. گروه دوم کسانی بودند که مشمول پاکسازی‌های دوران انقلاب از دانشگاه‌ها و مؤسسات و ادارات دولتی شدند.(حاجی یوسفی و بهمرد 1385، 30).

بر پایه‌ی آمارهای سرشماری سال 1990 در آمریکا، نزدیک به 220 هزار نفر خود را ایرانی‌تبار معرفی کرده‌اند که حدود 77 درصد آنان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند. همچنین بر اساس گزارش اداره‌ی آمار ایالات متحده، در سرشماری سال 1991، 46 درصد مهاجران ایرانی دارای مدرک لیسانس و بالاتر بوده‌اند که 42 درصد در رده‌های بالای علمی و حرفه‌ای و 22 درصد صاحبان شرکت‌های تجاری، کارخانه‌های صنعتی، بیمارستان و ورزشگاه بوده و میانگین درآمد آنان نزدیک به 55 هزار دلار بوده می باشد در حالی که میانگین درآمد شهروندان آمریکایی 35 هزار دلار می باشد. همچنین بر پایه آمارهای سازمان ملل در سال 1993، حدود 240 هزار نفر ایرانی با تحصیلات عالی در آمریکا زندگی می‌کرده‌اند که از این شمار، 1862 تن عضو تمام وقت هیأت علمی و حدود 3200 نفر عضو پاره‌وقت هیأت علمی بوده‌اند. جالب اینکه شمار اعضای تمام‌وقت هیأت علمی در کل مراکز آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 76-75 نزدیک به 1900 نفر بوده می باشد. در دوره‌ی 77-1367، در حدود 180 هزار درخواست مهاجرت به کانادا از سوی ایرانیان با پیشینه‌ی مدیریت در سطوح میانی به سفارت آن کشور در تهران تسلیم شده می باشد. همچنین در سال 1377، آمارهای مربوط به ایرانیان متقاضی مهاجرت به دیگر کشورها گویای آن می باشد که از مجموع 412 نفر متقاضی، 390 نفر یعنی بیش از 94 درصد مدارک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری داشته‌اند. بر پایه گزارش بانک اطلاعات علمی، تا سال 1997 میلادی، مشخصات 37362 ایرانی با تحصیلات لیسانس و بالاتر در این مرکز ثبت شده می باشد که از این میان تحصیلات 29 درصد در سطح دکتری، 33 درصد فوق لیسانس و 48 درصد لیسانس بوده می باشد. بیشتر متخصص نشان می‌دهد که در سال 1999، ایران جزء ده کشور اول بوده می باشد. رتبه ایران در سال‌های 1997 و 1998 به ترتیب هفتم و ششم

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1