نحوه برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار آنلاین

نحوه برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار آنلاین

برگزاری کلاس آنلاین محدود به دوران تعطیلی مراکز آموزشی نیست. سال‌هاست که از این روش آموزشی استفاده می‌شود و به همین دلیل، شرایط برگزاری کلاس‌های آنلاین و وبینارها، گسترش یافته‌اند و امکانات متنوعی برای بهبود کیفیت کلاس‌ها، فراهم شده است.

برگزاری وبینار و کلاس مجازی چگونه انجام می شود؟

وبینار یکی از جدیدترین روش‌های آموزش مجازی است که با کمک نرم‌افزارها در بستر اینترنت، انجام می‌شود. البته این وبینارها از طرق دیگر نیز ممکن است که به کیفیت این روش نیست. در وبینار آنلاین در بستر اینترنت، مدرسین و کارآموزان از طریق اینترنت و به صورت همزمان با یکدیگر ارتباط دارند و فرایند آموزش و یادگیری انجام می‌شود.

در وبینار آنلاین در اینترنت، در مرورگر همه موارد مانند گرافیک، صدا، تصویر و صفحات وب‌ در ‌دسترس هستند. در این شیوه علاوه بر امکان ارائه محتوای آموزشی، فرصت ارتباط مستقیم و دریافت بازخورد برای طرفین، از طریق ابزار چت، وجود دارد. برای استفاده از این روش آموزشی، دسترسی به یک رایانه و اینترنت با سرعت مناسب ضروری ست.

ابزار مورد نیاز برای برگزاری کلاس آنلاین و وبینار چیست؟

برای برگزاری کلاس آنلاین به خط اینترنت، لپ تاپ یا کامپیوتر، نرم ‌افزار برگزاری کلاس و برای افزایش کیفیت کلاس، به یک سرویس دهنده متناسب با نفرات شرکت کننده در کلاس نیاز دارید. البته با توجه نوع آموزش ممکن است به وب‌کم، میکروفون، وایت ‌برد لمسی و … نیاز داشته باشید.

سرویس‌ها و سیستم های برگزاری کلاس آنلاین نقاط اشتراک زیادی دارند. شما با تسلط بر یکی از آن‌ ها می‌توانید به‌خوبی با همه‌ آن‌ ها کار کنید. لازمه‌ برگزاری کلاس موفق این است که پیش از هر چیز وقت بگذارید و بر پلتفرم کلاس آنلاین مسلط شوید تا بتوانید کلاس را بخوبی اداره کنید.

شرکت ‌کنندگان در کلاس آنلاین و وبینار چه ابزاری نیاز دارند؟

کافی ست شرکت ‌کنندگان در کلاس آنلاین و وبینار یک کامپیوتر و یا لپتاپ متصل به اینترنت داشته باشند، در این صورت می توانند به راحتی از آموزش ها استفاده کنند. البته کامپیوتر باید امکان پخش صدا را از طریق اسپیکر یا هدفون داشته باشد. در صورتی که ارائه دهنده کلاس از پلتفرم و یا نرم افزار خاصی استفاده کند، شرکت کنندگان می توانند از طریق تبلت و یا گوشی هوشمند نیز از کلاس استفاده کنند.

برای برگزاری کلاس آنلاین و وبینار چه نرم افزاری استفاده شود؟

کلاس های مجازی و وبینارها را می توان با نرم افزارهای مختلفی برگزار کرد. نوع درس، تعداد مخاطبان و جلسات کلاس‌ها، در انتخاب نرم افزار مناسب برای برگزاری کلاس تاثیر گذار است. معروف ‌ترین نرم‌افزارها برای برگزاری کلاس آنلاین عبارتند از: Adobe Connect، Elluminate Live، Sakai، Team Viewer، WizlQ، وب‌سایت‌های Join.me، Webx، Any Meeting و … . اما نرم‌افزار BigBlueButton و نرم‌افزار adobe connect بیش از سایر نرم افزارها استفاده می شود و خوشبختانه امکان دانلود رایگان نرم افزارهای برگزاری کلاس وجود دارد. این نرم ‌افزارها برای کلاس های دانشگاهی، مؤسسه‌ها، شرکت‌ها و آکادمی‌ها و افرادی که تعداد جلسه‌های متعدد، بسیار مناسب است.

برگزاری کلاس آنلاین چطور صورت می‌گیرد؟

پس از آنکه از شرکت‌های ارائه‌ دهنده سرویس وبینار، اکانت روزانه، ماهانه یا سالانه خریداری کردید، می توانید کلاس آنلاین و وبینار را در سایت آن‌ ها برگزار کنید. در این صورت لینکی اختصاصی در اختیار شما قرار داده می‌شود تا به شرکت ‌کنندگان کلاس آنلاین بدهید. آن‌ ها با مراجعه به آن لینک می‌توانند در کلاس شرکت کنند. شما هم با نام کاربری خود وارد همان صفحه می‌شوید و به عنوان سخنران، ارائه خود را شروع می‌کنید. دقت داشته باشید که کیفیت و سرعت سرور در افزایش کیفیت کلاس تاثیر چشمگیری دارد.

چطور کلاس آنلاین ایجاد کنیم؟

برای راه اندازی کلاس آنلاین می تواند بستر لازم را از طریق شرکت‌هایی که امکان اجاره کلاس آنلاین (سرورمجازی یا اختصاصی) را فراهم می‌کنند، تهیه کنید. همانطور که در بالا گفتیم برگزاری کلاس های آنلاین، کار پیچیده ای نیست. آنچه در این میان اهمیت دارد کیفیت شرایط برگزاری است و به همین دلیل توصیه می‌شود از سرورهای مناسب و با سرعت مطلوب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*