پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

حاضر با هدف شناخت بهتر ابعاد فرار مغزها تهیه و تنظیم شده می باشد.

محمود سریع القلم(1380) نیز در مقاله خود تحت عنوان تاملی آسیب‌شناسانه در مسئله فرار مغزها معتقد می باشد که موضوع فرار مغزها در واقع تقابل دو نوع پارادایم فکری در روابط میان قشر تحصیل کرده و نهادهای تصمیم گیرنده در کشور می باشد. نویسنده با ذکر این مطلب ، علم و عالم را پدیده‌هایی تزئینی در کشور ما ارزیابی نمود و شکاف علم و اقدام را از عوامل تاثیرگذار بر تشدید فرار مغزها دانست.

رضا خلیلی(1379)در مقاله ای تحت عنوان مهاجرت نخبگان در عصر اطلاعات بازاندیشی در فرصت‌ها، تهدیدها و راهکارها معتقد می باشد که مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها مسئله تاریخی می باشد اما عمدتا از اوایل دهه ۱۹۶۰ به‌عنوان یک پدیده اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. واژه فرار مغزها بیانگر موجی جدید از نقل و انتقال متخصصان در سطح بین‌المللی می باشد. اهمیت نیروی انسانی هنگامی آشکار می‌گردد که بدانیم بر اساس مطالعات بانک جهانی رشد و توسعه کشورها بیشتر به عوامل انسانی مربوط بوده می باشد تا عوامل طبیعی و سرمایه‌های فیزیکی. در این میان پدیده مهاجرت نخبگان ایرانی به‌خصوص در سال‌های اخیر مورد توجه و اقبال قرار گرفته می باشد. نویسنده همچنین در مقاله خود می نویسد آمارها نشان می‌دهد که به اندازه متخصصان هر رشته در داخل کشور یا حتی به روایتی دو برابر این تعداد، متخصص ایرانی در خارج از کشور هست.

4-1 جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق

بحث مهاجرت مانند موضوعاتی می باشد که چرایی، علل و تاثیرات آن همواره مورد توجه نویسندگان و اندیشمندان مختلف بوده می باشد. در این زمینه کتب و مقالات بسیاری نوشته شده که هر کدام از زوایایی خاص به مطالعه مساله پرداخته اند. مهاجرت نخبگان، زمینه ساز کمرنگ شدن تأثیر نیروی انسانی متخصص می گردد و همچنین بهره گیری از ظرفیت ها و امکانات بالقوه و بالفعل کشور را با اختلال مواجه می سازدو نتیجه این امر، تضعیف روند پیشرفت و توسعه و همچنین امنیت ملی خواهد بود. چنانچه کشوری در بعد امنیت ملی تضعیف مهاجرت واژه ای می باشد که برای انواع حرکات جمعیتی بین قلمروها که منجر به تغییر دائم با نیمه دائم مکان سکونت گردد. واژه مهاجرت در فرهنگ فارسی معین به معنی از موطن خود بجایی دیگر انتقال کردن، آمده می باشد. همچنین در لغت نامه دهخدا به معنی ترک دیار گفتن و در مکان دیگر اقامت کردن می باشد. مهاجرت به معنی اعم کلمه عبارت می باشد از ترک سرزمین اصلی و ساکن شدن در سرزمین دیگر به طور دائم و یا موقت. اما به معنی اخص کلمه که مهم ترین نوع تحرک جمعیت می باشد

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1