پایان نامه با موضوع : جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی  

تکه ای از متن پایان نامه :

 به عنوان عامل تعیین کننده هویت اجتماعی افراد و رو بنای فرهنگی جامعه. در جامعه شناسی معاصر، اهمیت مفهوم طبقه اجتماعی ناشی از جنبه دوم یعنی بعد اجتماعی طبقه می باشد نه تأثیر تاریخی آن. پیامد­های اجتماعی طبقه چنان تأثیر عظیمی ایجاد می­کند که برای جامعه شناسان قابل چشم پوشی نیست.(اباذری،1381: 9،8).

به عقیده ژرژ گورویچ و هانری مندراس، طبقه نزد مارکس مفهومی مبتنی بر وحدت می باشد. وی تمام خصایص مربوط به نابرابری را در این مفهوم گرد می­آورد. به عقیده او افکار و اندیشه ها نیز نمودی طبقاتی­اند و اندیشه­های مسلط در یک جامعه اندیشه های مسلط آن جامعه­اند. همچنین نمودهای قدرت دقیقا به طبقات اجتماعی وابسته­اند. (گورویچ و مندراس، 1354: 274).

در اینجا بایستی از دو جامعه شناس مرتون و بوردیو نام برد که دیدگاهی مارکسیستی داشتند. مرتون مانند کسانی بود که در قسمت عملکرد طبقات اجتماعی از مارکس تاثیر پذیرفته می باشد با وجود این درمورد نحوۀ تفکر هیچ

3. نظام طبقاتی از دیدگاه دین شناسان

الف : سنت گرایان         ب: متجددین

از آنجا که مطالعه نظام طبقاتی مورد توجه اکثر دانشمندان بوده لذا این موضوع میان دین شناسان مورد بحث می باشد. البته ذکر این نکته لازم می باشد که دین شناسی تنها در دو مفهوم سنت­گرایی و تجدد اختصار نمی­گردد بلکه دین شناسی شاخه­های دیگر را در بر می­گیرد که در اینجا محل بحث نیست. اخیراً با گسترش مطالعات دین شناسان در زمینه­های مختلف، با نوزایی مفاهیم روبرو می­شویم. در همین راستا آنها در بین مطالعات خود با مفاهیمی روبرو می­شوند که درصدد تبیین آن بر می­آیند. مانند این مفاهیم سنت­گرایی و تجددگرایی می باشد. گفته می­گردد سنت­گرایی و تجددگرایی در واقع دو مسلک فکری هستند از این نظر باهم شباهت دارند اما تفاوت عمده این دو موضع آنها نسبت به عقل می باشد. در واقع عقل می باشد که مسلک­ها را از هم جدا می­کند. در عین حال، در بین سنت گرایان اختلافات کمابیش فراوانی هست اما در واقع سنت گرایی با بهره گیری از عقل از بخش کوچکی از جهان هستی خبر می­گیرند و برای شناخت بیشتر به سنت روی می­آورند یعنی عقل در کنار سنت. البته این در کنار هم بودن به معنای قرار گرفتن دو موجودی می باشد که یکی بر دیگری برتری دارد در صورتی که تجدد گرایی به معنای این می باشد که برای شناخت جهان هستی  تنها نیازمند عقل هستیم. بدین ترتیب سنت­گرایی با عقل و تجدد­گرایی تنها با عقل سروکار دارد .(ملکیان،1386: 379،380،381).

مانند کسانی که به مطالعه در بخش سنت گرایی پرداخته فریتیوف شوآن و در بخش تجدد بایستی از الیاده نام برد که در اینجا به مطالعه آراء و نظرات آنها می­پردازیم.

اندیشه­ها و اعمال مربوط با ورود بشر را در پرتو آن حقیقتی که همۀ

سنت­ها تجلیات آن هستند، مورد نقادی قرار می­دهد. او از هر آن چیز که در مقام شارح، مفسر و منتقد می­نویسد، سنتی می باشد.(نصر،1382: 33،34،35).

 

 

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده یی، اوستایی

Author: new1 new1