پایان نامه در مورد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

به طور کلی، افراد بسیاری مفهوم فرار مغزها را تقریباً به گونه یکسانی به کار برده‌اند، بدین ترتیب این مفهوم بر کلیه مهاجرت‌های افرادی که در سطح عالی آموزش قرار دارند دلالت می‌کند، اما این اصطلاح حاصل برخی معانی احساساتی و تحقیرآمیز نیز هست که لازم است به دقت توصیف گردد. بنابراین می‌توان مهاجرت متخصصان و نخبگان را به جای فرار مغزها به کار برد. به طور کلی پدیده مهاجرت نخبگان علمی (فرار مغزها) مقوله‌ای از مهاجرت می باشد. زیرا مغزها به واسطه عدم تعادل اقتصادی- اجتماعی میان نواحی گوناگون از یک جامعه به جامعه دیگر انتقال می‌یابند و این در چهارچوب تعریف کلی مهاجرت قرار می‌گیرد. منطق حاکم بر پدیده مهاجرت و فرار مغزها یکی می باشد، یعنی رها کردن شرایط نامطلوب و کوشش برای رسیدن به شرایط مطلوب از دید فرد مهاجر. تفاوتی که مهاجرت در دنیای امروز با دنیای گذشته دارد، آن می باشد که در روزگار گذشته، شرایط مطلوب عمدتاً متخیل بود و کمتر اطلاعات ردوبدل می‌گردید و مهاجر بیشتر به دلیل شرایط نامطلوب موجود اقدام به مهاجرت می‌کرد. ولی دنیای امروز، دنیای اطلاعات می باشد و افراد عمدتاً بر اساس دانسته‌های خویش و مقایسه دقیق اقدام می‌کنند. فرار مغزها از این نظر از مهاجرت‌های عام نیز آگاهانه‌تر و بستر آن آماده‌تر می باشد، چرا که عمده مغزهایی که کشور خویش را ترک می‌کنند در یک دوره در کشور مقصد زندگی کرده و شرایط هر دو کشور را به خوبی می‌شناسند.

برخی از محققان نیز با در نظر داشتن تحولات بوروکراتیک و حاکم شدن بوروکراسی و دیوان‌سالاری بر جوامع مدرن کسانی را که با کسب مهارت‌های لازم امکان به دست آوردن پست‌های مدیریتی را در جوامع بوروکراتیک می باشد اطلاق کرد که در آن صورت موجب استقلال رأی یک ملت و دولت گشته و توانایی مقابله با دخالت بیگانگان و نیروهای خارجی را در امور داخلی خواهد داشت.

‏ مبدأ تاریخ امنیت ملی به طور طبیعی با زایش دولت در قرن هفدهم میلادی می باشد و علاقه‌ای که این موجود- دولت ملی- بر بقای ملی داشت، می‌داند». (مهری 1381، 3).

در یک تعریف کلی امنیت ملی یعنی دستیابی به شرایطی که به یک کشور امکان می‌دهد از تهدیدهای بالقوه و بالفعل خارجی و نفوذ سیاسی و اقتصادی بیگانه در امان باشد و در راه پیشبرد امر توسعه اقتصادی، اجتماعی و انسانی و تأمین وحدت و موجودیت کشور و رفاه عامه فارغ از مداخله بیگانه گام بردارد (روشندل 1374، 14-13).

با مطالعه تعریفی که از امنیت ملی هست می توان گفت:دو نوع رهیافت از امنیت ملی هست. الف) رهیافت سنتی، ب) رهیافت جدید

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1