پایان نامه کارشناسی ارشد : جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی  

تکه ای از متن پایان نامه :

 شاید بتوان گفت مفهوم طبقه در آیین هندو، به وسیله واژه­های ورنه و جاتی اظهار می­گردد. مراد از ورنه یا رنگ، داشتن کیفیتی می باشد که گوهر درونی شخص را نشان می­دهد و او را از سایر طبقات به طور کیفی ممتاز می­سازد. با در نظر داشتن این مفاهیم ابوریحان بیرونی هم اشاره می­کند که هندیان طبقات خویش را «برن» یا رنگ­ها می­نامند و از حیث نسب آن(یعنی طبقه) را جاتک یا موالید می­نامند. براساس این مبانی فکری میراث اجدادی فرد تأثیر به سزایی در کیفیات اخلاقی و استعداد ذاتی او دارد. پس هر شخص ذاتاً دارای خصوصیاتی می باشد که او را برای انجام دادن وظیفه­ای مشخص می­سازد. این موضوع مبنای فکری کاست­ها بوده می باشد.(فرهنگ ارشاد، 1365: 73).

با اندکی تامل در نظام کاستی می­توان گفت دلیل بیشترین اختلاف بین هندوها، کاست می باشد. درمورد این اختلاف دو دلیل عمده هست: دلیل اول: اصطلاح کاست هندی نیست بلکه از واژه پرتغالی کاستا[1] به معنای نژاد یا قبیله گرفته شده و این با ساختار اجتماعی جامعه هند مطابق نیست. دلیل دوم : کاست برای تمییز دو ساختار اجتماعی، یعنی ورنه و جاتی می باشد. ورنه به تقسیمات جامعه به چهار گروه اشاره دارد، در حالی که جاتی، به هزاران گروه که با شغل و حرفه شناخته می­شوند (جکوب،2010: 58). یعنی اگر فردی در طبقه برهمن متولد گردد به عنوان یک برهمن باقی می­ماند و اگر فردی در طبقه شودره متولد گردد به عنوان یک شودره باقی می­ماند و هیچ کس نمی­تواند موقعیت اجتماعی خود را تغییر دهد. لذا تولد تأثیر مهمی در شکل گیری نوع طبقه دارد. چهار طبقه به وجودآمده که در وده­ها به آن اشاره می­گردد و عبارتند از: آن طبقه برهمنان (معلمان)[2]، کشتریه (سربازان)[3]، وایشیه (بازرگانان)[4] و شودره (خدمتکاران)[5]؛ هر کدام از این طبقات به اجزای کوچکتری تقسیم می­شوند. (کلاسترمایر،1998: 38، 39).

در جایی دیگر نیز آمده می باشد: قانون نامه منو چهار طبقه اظهار می­کند، سپس به برترین طبقه، وایشیه[6] و پایین­ترین آن، شودره اشاره می­کند.(دراین، 1998: 23).

[1] .Casta

[2] . Brahmanan

[3] . Kshatriya

[4] . Vaishya

[5] . Sudra

[6] . Vishya

 

 

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده¬یی، اوستایی

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:جایگاه نظام طبقاتی در بین اقوام هندو ایرانی با تکیه برمتون وده یی، اوستایی

Author: new1 new1