پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

ایران و روم و یونان مؤید این موضوع می باشد و نشان می‌دهد چگونه هر زمان که یکی از این اقوام در اوج قدرت و توسعه بوده‌اند، دانشمندان و هنرمندان سایر کشورها را به طرف خود جذب می‌کرده‌اند. در سده‌های میانه و سال‌های بعد از آن نیز این جریان کم و بیش وجود داشته می باشد. این نقل مکان‌ها زیرا تابع عرضه و تقاضای زمان و محدود به نیازهای هر محیط بود، صورت طبیعی و منطقی داشت و هیچ وقت از حد معینی تجاوز نمی‌کرد، به طوری که لطمه و زیان قابل توجهی به موطن فرستنده مهاجر وارد نمی‌آورد. در عصر صنعت و پس از آن، کیفیت و کمیت این مهاجرت‌ها دستخوش تحولاتی گردید که به هیچ وجه با وضع گذشته قابل قیاس نیست. در دوران تمدن اسلامی و در قرن‌های نهم و دهم میلادی، بسیاری از دانشمندان از دیگر مناطق دنیای آن روز راهی بغداد مرکز امپراتوری اسلامی شدند و با اطمینان خاطر توانستند به فعالیت بپردازند.(فلاحی و منوریان 1387، 113-112).

مهاجرت انبوه و گسترده بشر‌ها پس از انقلاب صنعتی و گسترش زندگی شهرنشینی رخ داد: در قرون گذشته، شتاب رشد وضعیت اقتصادی و سیاست‌های مختلف دولت‌ها باعث گردید که یونانی‌ها، یهودیان، قبایل ژرمن، اهالی اسکاندیناوی، ترک‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و ملت‌های دیگر دست به مهاجرت بزنند. بین سال‌های 1821 میلادی و 1924 میلادی حدود پنجاه و پنج میلیون نفر اروپایی به ماوراء بحار و سی و چهار میلیون تن به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند.(علی آبادی 1380، 596).

در دو قرن هجدهم و نوزدهم، روسیه، اولین کشوری بود که به طور رسمی به جذب مغزها همت گماشت و به استخدام دانشمندان مهاجر و متخصصان خارجی مانند انگلیسی، آلمانی و بیشتر فرانسوی دست زد به طوری که در میانه قرن هجدهم از 107 نفر عضو آکادمی علوم «سن پترزبورگ[1]» فقط 24 نفر روسی و در سال 1908 نیز از 189 عضو آکادمی این کشور، 50 نفر خارجی بودند. در دهه‌های آغازین قرن بیستم پیامد حکومت نازی‌ها در آلمان و بلشویک‌ها در روسیه (شوروی پیشین) فرار دانشمندان و کارشناسان و اندیشمندان این دو کشور به دیگر کشورها به ویژه آمریکا بود که سرزمینی مهاجرپرور می باشد. جامعه ایالات متحده آمریکا یک در آغاز دهه‌ی 1970 میلادی مسئله [فرار مغزها] از ابعاد اجتماعی و فرهنگی و مقایسه‌ی کشور مبدأ و مقصد و در قالب الگوهای مهاجرت پیگیری گردید. در دهه‌ی 1980 میلادی به جای بحث از «فرار مغزها» از اصطلاح «چرخش مغزها» بهره گیری گردید. اما اینک عده‌ای بر این اعتقادند که در کشورهایی مثل تایوان و کره جنوبی چرخش مغزها و در برخی دیگر از کشورها مانند هندوستان، فرار مغزها هست. (علی آبادی 1380، 596).

[1] St. Petersburg

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1