پایان نامه کارشناسی ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

عبارتست از جابجایی دسته جمعی یا انفرادی بشر ها به طور دائم بدون قصد بازگشت به مبدأ. مهاجرت نخبگان عبارت می باشد از روند عزیمت افراد متخصص و آموزش دیده از یک کشور یا بخش اقتصادی به کشور یا بخش دیگر که غالباً به مقصود حقوق و مزایای بهتر یا شرایط بهتر زندگی صورت می گیرد(الهیاری 1390، 14).

-مهاجرت نخبگان[1]

پدیده مهاجرت متخصصان را در نوشته‌های مربوط به مهاجرت با اصطلاحاتی زیرا «مهاجرت صلاحیت‌ها»، «مهاجرت مغزها»، «مهاجرت نخبگان»، «مبادله مغزها»، «شکار مغزها» و… توصیف می‌کنند. هر یک از اصطلاحات مذکور را که برای این پدیده در نظر بگیریم، از یک سو مفهوم مهاجرت به معنی تغییر محلی اقامت، ضمن عبور از مرزهای سیاسی برای مدتی بیش از یک سال و از سوی دیگر حالت اجبار را در خود نهفته دارد و شاید به همین دلیل، اغلب از اصطلاح «فرار مغزها[2]» برای توصیف این وضعیت بهره گیری می‌گردد. این اصطلاح علاوه بر اشاره به مهاجرت نخبگان و متخصصان، تداعی‌گر نوعی اجبار در مهاجرت این قشر می‌باشد، زیرا در معادل انگلیسی آن به معنی خشک شدن زمین می‌باشد و نشانه حالتی از جبر طبیعی می باشد که مهاجرت را برای بقا و زندگی ناگزیر می‌سازد. لازم به توضیح می باشد که در مورد تعریف مغز و اینکه چه افرادی و با چه تخصص‌هایی مغز به حساب می‌آیند، بین اندیشمندان اختلاف نظر هست. به نظر مویسه[3]، مغزها عبارتند از: اعضای آموزش عالی و اشخاصی که در سطوح بالای تخصصی و علمی می‌باشند. گرچه در تعاریف مطرح شده اختلافاتی مشاهده می‌گردد، اما به طور کلی می‌توان یک وجه مشترک در آنها یافت و آن این که همگی صاحب‌نظران در تعریف خود بر مقوله افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی تأکید دارند و در یک تعریف کلی فرار مغزها در واقع، فرار سرمایه‌های انسانی می باشد؛ سرمایه‌هایی که با صرف هزینه‌ی گزاف به دست می‌آید و عبارتند از: علم، تخصص، تجربه، توان، سلامتی، قابلیت‌ها و در نهایت، انضباط که به وسیله‌ی آموزش و بهداشت در نیروی کار ذخیره می‌گردد و موجب افزایش بهره‌وری آن در تولید می‌گردد. بنابراین، منابع انسانی مانند دانشمندان، مهندسان، متخصصان، نیروی کارا و منابع سازمانی و نهادی به عنوان سرمایه‌های انسانی تلقی می‌شوند و فرار این نیروها به آن معناست که جامعه از علم، تخصص و مهارت‌های فنی آنان محروم می‌ماند، ولی این نیروها به دلایل گوناگون، مهاجرت دایمی یا نیمه‌دایمی را به کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند.(فولادی 1381، 84).

[1] Elite Migration

[2]Brain Drain

[3] Mvys·h

 

 

 

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مهاجرت نخبگان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

Author: new1 new1