۱۵ نکته در افزایش سرعت سایت
colored arrows

۱۵ نکته در افزایش سرعت سایت

سرعت سایت یکی ار مهمترین عوامل واسه امتحان کارایی و سئو سایته. گوگل سرعت سایت رو به عنوان یکی از ۲۰۰ عامل خود در رتبه بندی صفحات و جایگاهشان در یافته های جستجو در نظر میگیره و سرعت مناسب سایت رو بیان کننده کاربرپسند بودن اون میدونه. با افزایش رقابت در مورد سئو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از راه موتورهای جستجو، از دست دادن هر فرصتی میتونه شانس شما رو واسه رسیدن به صفحه اول گوگل کم کنه.

۱- بهینه سازی تصاویر

تصاویر حجم خیلی از سایت شما رو تشکیل میدن و میتونن تاثیر زیادی بر افزایش سرعت سایت شما داشته باشن. تغییر اندازه عکس ها با به کار گیری HTML تاثیری بر اندازه اونا نداره و تنها چگونگی نمایش رو تغییر می ده، واسه  کاهش حجم سایت و در نتیجه افزایش سرعت سایت از نرم افزارهای جانبی مانند فتوشاپ استفاده کنین.

در پایین چند وسیله آنلاین واسه بهینه سازی تصاویر رو لیست کردیم:

  • Smush.it
  • Online Image Optimizer
  • SuperGIF

۲- فرمت تصاویر

واسه بهینه سازی سایت و افزایش سرعت سایت از فرمتای استاندارد مانند JPG، PNG و GIF واسه تصاویر استفاده کنین.

سئو

۳- از متن گرافیکی دوری کنین

بعضی از سایتها واسه قشنگ تر شدن مطالب ارئه شده و عنوان ها در سایت اونا رو به شکل تصویر قرار میدن، اینکار حجم سایت شما رو زیاد کرده و واسه سئو مناسب نیس، بهتره واسه اینکار از دستورات CSS استفاده کرده و مطالب رو به شکل متن ارائه بدید.

۴- افزونه های غیرضروری رو خط بزنین

افزونه ها شدیدا بر سرعت سایت شما تاثیرگذارند، بعضی از اونا مانند دکمه های اشتراک گذاری واسه هر سایتی لازمن ولی نصب افزونه های زیاد و غیرضروری سرعت سایت شما رو کم می کنه.

۵- CSS و JS رو درون کد استفاده نکنین

بهتره که کدهای CSS و JavaScript خود رو در فایل های جداگونه ای بذارین. زمان لود شدن سایت این فایلها در حافظه کش مرورگر ذخیره شده و در بازدیدهای بعدی سرعت سایت رو افزایش می ده. هم اینکه این کار ایجاد تغییرات در سایت رو واسه شما راحتتر میکنه.

۶- به کار گیری حافظه کش مرورگر

هربار که بازدیدکنندگان سایت شما رو باز میکنن تموم تصاویر و کدها بارگذاری می شن که زمان زیادی رو میخواد ولی با به کار گیری حافظه کش مرورگر شما می تونین قسمت بزرگی از اطلاعات رو روی کامپیوتر کاربران ذخیره کنین و در بازدیدهای بعدی دیگه احتیاجی به دانلود دوباره اونا نیس که این سرعت سایت رو به شکل زیادی افزایش می ده. هم اینکه با اینکار مصرف پهنای باند و هزینه هاست خود رو کاهش میدید.

۷- فایل JavaScript رو در انتهای متن بذارین

این کار باعث میشه که لود شدن این نوع فایلها در آخر صورت پذیرد و بارگذاری باقی مطالب رو به تاخیر نیندازد.

۸- از ریدایرکت دوری کنین

تا حد امکان از ریدایرکت کردن لینک ها دوری کنین، چون باعث اضافه شدن یه درخواست HTTP شده و سرعت سایت رو کم می کنه. نشانی های اشتباه رو پیدا کنین و همه اونا رو درست کنین.

۹- DNSا رو تا حد امکان کم کنین

DNS یا همون نام دامنه ها روی هاست شما هر کدوم بین ۲۰ تا ۱۲۰ میلی ثانیه زمان واسه بازخوانی از هاست نیاز دارن. واسه اینکار شما می تونین از نشانی دهی بجای ساخت زیردامنه استفاده کنین بطور مثال از Websima.com/blog بجای blog.websima.com استفاده کنین.

۱۰- CSSا و HTMLای غیرضروری رو خط بزنین

این در مورد سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا خیلی موثره چون قالب اونا معمولا با امکانات متنوعی طراحی می شن که شما از همه اونا بهره نمیبرین و با حذف کدهای اضافی می تونین اندازه صفحات رو کاهش داده و سرعت سایت رو بیشتر کنین.

۱۱- از چند سیستم آمارگیر استفاده نکنین

پیگیری بازدیدها روی سایت شما کاری عاقلانه و درسته ولی واسه اینکار فقط از یه سیستم آمارگیر استفاده کنین تا از بار اضافی برروی سایت و کاهش سرعت اون جلوگیری کنین. مثلا بطور همزمان از سیستم آمارگیر گوگل آنالیتیکز و وبگذر یا امثال اونا استفاده نکنین.

۱۲- از G-Zip بهره بگیرین

همونطور که واسه کاهش حجم فایلها برروی کامپیوتر خود اونا رو زیپ میکنین، فایلهای سایت شما هم میتونن بوسیله G-Zip فشرده سازی شن. اینکار حجم کلی سایت رو کاهش داده و سرعت سایت رو بهبود میبخشه، البته هاست شما باید اون رو ساپورت کنه.

۱۳- درخواست های HTTP  سایت رو کم کنین

با به کار گیری فوت وفن CSS Sprite تصاویر خود رو کامل کنین و به این روش تعداد درخواست های HTTP خود رو تا حد امکان کم کنین.

۱۴- از Expires و Cache-Control در هدر استفاده کنین

واسه مطالب ثابت در سایت خود از Expires یا تاریخ انقضا استفاده کنین و واسه مطالبی که تغییر میکنن Cache-Control استفاده کنین. اینکار محتوا، تصاویر و فایلهای سایت شما رو قابل کش کرده و تعداد درخواست های HTTP به سرور رو کم می کنه و افزایش سرعت سایت رو موجب می شه. در واقع شما با به کار گیری Expires مدت زمان نگهداری اطلاعات کش شده و تاریخ تقریبی تغییرات در اونا رو مشخص می کنین.

۱۵- CMS  خود رو بروزرسانی کنین

اگه از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا بهره میبرین واسه بهینه بودن و افزایش سرعت سایت همیشه از آخرین نسخه ها استفاده کنین ولی واسه اینکار اول نسخه جدید رو روی یه فضای نمونه امتحان کنین تا از سلامت اون مطمئن شید.

شما می تونین سرعت سایت خود رو قبل و بعد از اجرای هرکدوم از این موارد بوسیله وسایل رایگان موجود مانند Woorank و GTmetrix سبک سنگین کنین و تاثیر هریک رو بر سرعت سایت ببینین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شاید هرکدوم از این موارد تاثیر کمی بر سرعت سایت شما داشته باشن ولی رعایت همه اونا میتونه سرعت سایت خود رو تا دوبرابر نسبت به قبل زیاد کنه.

بیشتر بخونین: ثبت دامنه اصلی سایت