قیمت و ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

ارزش روز سهام عدالت چقدره؟ مطمئناً این سوال واسه همه دارندگان سهام عدالت مهمه، رئیس سازمان خصوصی سازی در جمع خبرنگاران در این مورد سخن گفته:

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری فارس، میر علی اشرف عبداله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی امروز در جمع خبرنگاران در محل سازمان با توضیح دادن این موضوع که تا آخر سال ۹۵ امکان آزاد سازی سهام عدالت وجود نداره، گفت: ارزش روز سهام عدالت حدود ۵۵ هزار میلیارد تومن است.

ایشون اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی در مورد سهام کنترلی که واگذار شده، در دوره نظارت ۵ ساله مسؤوله، وگرنه به ما ربطی نداره.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه فقط در برابر سهم های کنترلی واگذار شده شرکت ها در دوره وقتی ۵ ساله حق نظارت بر بنگاه ها رو داره، بیان کرد: شستا واسه پرداخت دو قسط عقب افتاده خود در ذوب آهن درخواست مهلت کرده.

رئیس سازمان خصوصی سازی در نشست خبری امروز خود که به مناسبت هفته دولت در سالن کنفرانس خلیج فارس این سازمان برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از کارکرد متولی واگذاری شرکت های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: طی ۱۵ سال گذشته تا به امروز ۱۱۱۱ شرکت و بنگاه اقتصادی از راه سازمان خصوصی سازی واگذار شده که از این تعداد می توان گفت ۴۹ درصد از شرکت های مشمول واگذاری فروخته شده.

ایشون اضافه کرد: از اول تاسیس سازمان خصوصی سازی در خرداد ماه سال ۸۰ تا به امروز ۱۱ درصد از کل شرکت های مشمول واگذاری از فهرست واگذاری ها کار گذاشته شده. حدود ۱۱ درصد از شرکت ها هم تعطیل و یا ورشکسته شده ان که در کل می توان گفت، حدود ۷۱ درصد شرکت ها از فهرست واگذاری خارج شده.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه تنها ۱۸ درصد از بنگاه های دولتی قابل واگذاری شامل ۲۰۰ شرکت جور واجور در فهرست واگذاری سازمان خصوصی سازی باقی مونده بیان کرد: از کل ۲۹ درصد شرکت قابل واگذاری حدود ۱۱ درصد از کل اون توانایی واگذاری نداره.

به گفته ایشون طی ۱۵ سال گذشته تا به امروز حدود ۱۴۲ هزار میلیارد تومن سهام از کل دارایی های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده که از این رقم حدود ۸۲ هزار میلیارد تومن به همه مردم، ۳۰ هزار میلیارد تومن به شکل رد دیون و ۳۰ هزار میلیارد تومن مابقی به عنوان سهام عدالت اختصاص پیدا کرده.

پوری حسینی با بیان اینکه امکان آزادسازی سهام عدالت تا آخر سال جاری وجود نداره گفت: از نظر تعداد ثبت نام ها واسه دریافت سهام عدالت حدود ۴۹ میلیون نفر ایرونی مشمول دریافت سهام عدالت هستن. در عین حال ارزش دارایی های سبد سهام عدالت مثل شرکت های بورسی و غیربورسی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومن برآورد می شه که درمیون این شرکت ها بعضی واحدها از جمله دخانیات ایران با زیاندهی مواجه هستن. در عین حال بعضی از دارایی های بورسی هم در این سبد از نسبت قیمت بر درآمدی ۲ الی ۵ مرتبه ای بهره مند هستن.

این مقام مسئول با اشاره به آخرین وضعیت تسویه مطالبات دولت از سهام عدالت گفت: از محل سود تقسیمی شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت، تا الان حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومن درآمد به خزانه کشور واریز شده. این در حالیه که اون چیزی که به عنوان درآمد از شرکت ها سازمان خصوصی سازی دریافت کرده، رقم بیشتری بوده که به دلایلی از جمله دست دست کردن شرکت ها واسه واریز سود نقدی مجامع دریافت نشده.

: در اوایل تخصیص سهام عدالت به مشمولان در سال های ۸۵ تا ۸۸ بدیش اینه حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومن سود حاصل از سهام عدالت میان مشمولان پخش و به خزانه کشور واریز نشده که به دلیل تخلف ایجاد شده مجلس وقت با مصوبه ای جلوی اون رو گرفت.

پوری حسینی با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی تا الان ۶ هزار میلیارد تومن سود نقدی تقسیمی از مجامع شرکت های حاضر در سهام عدالت طلبکاره، بیان کرد: با احتساب ارقام فوق می توان گفت: مطالبات دولت از سهام عدالت با واریز ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومن تسویه می شه. این در حالیه که از این رقم مبلغ ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومن به عنوان افزایش سرمایه در شرکت ها ایجاد شده که به دلیل جلوگیری از شکسته شدن ترکیب سهامداری چاره ای جز شرکت در این افزایش سرمایه ها وجود نداشته.

به گفته ایشون تا به امروز رقمی در حدود ۶ هزار میلیارد تومن سود نقدی در مجامع شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت تقسیم شده که در این مورد رقمی در حدود ۲ هزار میلیارد تومن هم از موعد اون گذشته و سازمان خصوصی سازی نتونسته اون رو در موعد ۸ ماهه دریافت کنه. در عین حال بعضی شرکت ها از جمله گروه مپنا که به سهام عدالت سود نقدی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومن بدهکاره همیشه درخواست می کنه که به دلیل کمبود نقدینگی این رقم از شرکت دریافت نشه و با مطالبات دولتی تهاتر شه. هم اینکه پالایش نفت بندرعباس هم که به عنوان یکی از بدهکاران بزرگ سهام عدالت به حساب می رود با وجود اینکه مشمول قانون ۴۸ قانون تجارت شده از تسویه مطالبات سهامداران سهام عدالت سرباز می زنند.

این مقام مسئول با برآورد سود ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی واسه مشمولان سهام عدالت گفت: اون چیزی که به عنوان سود مشمولان سهام عدالت قطعی شده رقمی در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومنه.

رئیس سازمان خصوصی سازی تخفیف ۵۰ درصدی سهام تخصیص یافته به دو دهک اول درآمدی در طرح سهام عدالت رو اعلام کرد و گفت: با احتساب تخفیف ۷۵۰۰ میلیارد تومانی واسه ۱۵ میلیون نفر مشمول سهام عدالت در دو دهک اول درآمدی کشور باید گفت که مبلغی در حدود ۳۰ میلیارد تومن از سهام عدالت قابل آزادسازی هستش. این در حالیه شرکت های سرمایه پذیر از سودآوری برابری بهره مند نیستن.

پوری حسینی درباره دلیل طولانی شدن روند بررسی لایحه سهام عدالت در مجلس بیان کرد: این لایحه در حالی از طرف دولت به مجلس نهم تقدیم شد که مدت زمان چندانی واسه فعالیت اون نبود. در عین حال این لایحه واسه اینکه تقدیم مجلس شه می بایست فرایندی رو در دولت طی می کرد. در این مورد اون چیزی که واسه آزادسازی سهام عدالت عنوان شد، وجود یه واسط با عنوان شرکت های سرمایه گذاری استانی بود که پخش دوباره سهام اونا به مردم چیزی غیرممکن بود.

: یکی از پشنهادها اینه که بجای سرمایه گذاری های  استانی صندوق های قابل معامله در بورس ایجاد شه که به نظر تنها راه حل موجود واسه ساماندهی سهام عدالت و آزادسازی اونا با پرتفوی های تخصصی واسه هر صنعت می باشه.

پوری حسینی بیان کرد: با اینکه در لایحه سهام عدالت به تعداد صندوق های قابل معامله اشاره ای نشده، اما برآورده ها نشون دهنده تشکیل ۵ الی ۱۰ صندوق واسه سهام عدالت حکایت داره. این در حالیه که نوع طراحی صندوق ها به گونه ایه که امکان برگزاری مجمع عمومی سازمان سهام و هیات مدیره قابل تشکیل باشه.

سخنگوی سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه افراد جدیدی به مشمولان فعلی سهام عدالت اضافه نمیشه، بیان کرد: دو دهک اول درآمدی که از تخفیف ۵۰ درصدی سهام عدالت یه میلیون تومانی بهره مند هستن با آزادسازی این دارایی همراه هستش که در اون زمان ملاک تصمیم گیری شرایط فعلی اونا هستش. در این مورد شاید مجبور به بعضی جابجایی ها در دارایی های واگذار شده باشیم که به دستور هیات وزیران بستگی داره.

پوری حسینی در برابر این سوال که آزادسازی سهام عدالت و تکمیل روند واگذاری ها در سال ۱۳۹۶ هم جهت با انتخابات ریاست جمهوری در این دوره وقتیه، بیان کرد: مجامع عادی سالیانه شرکت های بهره مند از سال مالی ۹۴ در تیر ماه ۹۵ برگزار و طی ۸ ماه فرصت قانونی امکان واریز سود نقدی هست که تا اسفند ۹۵ به طول می انجامد؛ پس از این واسه سازمان خصوصی سازی دخالتی نداشته و برگزاری انتخابات در سال آینده هم ربطی به تصمیم سازمان خصوصی سازی و یا تایین زمان بندی ها نداره. از این رو باید از نظر وقتی واگذاری های خصوصی سازی با انتخابات تفکیک شه؛ اگر شرکت ها تا قبل از پایان امسال سود نقدی مجامع رو پرداخت کنن، شاید بشه قانون رو زودتر در گروه واگذاری ها انجام داد.

رئیس سازمان خصوصی سازی در برابر سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دلیل آگهی دوباره بخشی از سهام ذوب آهن اصفهان و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از پرتفوی شستا چیه، بیان کرد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی طی سال های قبل ۵۰ درصد از سهام شرکت ذوب اهن اصفهان رو خریداری کرده و این در حالیه که اقساط پرداختی طی دو مرحله از طرف این سازمان به سازمان خصوصی سازی وصول نشده.

سازمان خصوصی سازی با اخطار به شستا اول یه بار این دارایی رو آگهی کرد، اما در ادامه به دلیل اینکه قیمت این سهم نسبت به عرضه اون با کم شدن مواجه بود به این نتیجه رسیدیم که باید حجم بالایی از این سهم واسه تسویه طلب سازمان خصوصی سازی فروخته شه. مدیران تامین اجتماعی از سازمان خصوصی سازی درخواست مهلت واسه تسویه این اقساط خواسته ان و عنوان کردن که به دلیل نداشتن پول به دنبال گرفتن مصوبه از هیات دولت به خاطر تهاتر بدهی ها هستن، الان این مهلت تموم شده و اگر بتونن مصوبه و یا پولی دریافت و بدهی خود رو تسویه کنن، این آگهی رو باطل شدن می کنن، این موضوع در مورد تاپیکو و آگهی دوباره بلوک ۳ درصدی هلدنیگ خلیج فارس هم نمونه داره که در صورت تسویه بدهی اونا مشابه اتفاقی که واسه مخابرات ایران در سال گذشته افتاد آگهی دوباره رو لغو می کنیم.

ایشون اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی قبل از این هم در زمان واگذاری سهام ایران ایر تور که خریدار محترمی اون رو خرید وقتی با نبود وصول چک های اون مواجه شد، بدون این دست اون دست کردن اون رو دوباره آگهی کرد.

ایشون در برابر سوال دیگه خبرنگار فارس مبنی بر اینکه نظارت بر شرکت های واگذار شده براساس چه معیارهایی از طرف سازمان خصوصی سازی هست، گفت: وقتی شرکتی واگذار می شه تعهدی که از خریدار گرفته شده به گونه ایه که تا آخر دوره پرداخت اقساط باید خریدار به سازمان خصوصی سازی گزارش های لازم رو ارائه دهد و بدون اجازه سازمان خصوصی سازی نمی تونه حتی اساسنامه خود رو عوض کنه و یا مجامع و یا دیگه اقدام های مورد نظر خود رو بدون هماهنگی انجام بده.

پوری حسینی گفت: براساس دستورالعمل های سختی که سازمان خصوصی سازی وضع کرده حتی اگه ح فوق کارگری با تاخیر مواجه شه هم مورد توجه بخشای نظارتی سازمان خصوصی سازی قرار می گیرد. بر این پایه سازمان خصوصی سازی درمورد بلوک های کنترلی سهامی که در دوره نظارت ۵ ساله خود واگذار کرده مسئول اتفاق ها و رخدادهای شرکت هاست و پس از پایان این دوره وضعیت بنگاه های واگذار شده به سازمان خصوصی سازی ارتباطی نداره. به طور مثال وقتی بنگاهی مثل شرکت آبنگان واگذار شده و تموم چک های خود رو هم با سازمان خصوصی سازی واگذار کرده اتفاق های اتفاق افتاده در این شرکت پس از ۱۲ سال ارتباطی به سازمان خصوصی سازی نداره. در عین حال اینکه در شرکت بنیان دیزل تبریز چه اتفاقی افتاده به دلیل اینکه واگذاری سهام میان بخش خصوصی بوده و از فهرست شرکت های اصل چهل و چهاری خارج نشده ارتباطی به نظارت سازمان خصوصی سازی نداره.

ایشون تاکید کرد: سازمان خصوصی سازی متولی خصوصی سازی در کشوره و نه متولی بخش خصوصی. اینکه در آلومینیوم المهدی و هرمزال اعتصاب کارگری رخ می دهد به دلیل نظارت ۵ ساله سازمان خصوصی سازی این موضوع تحت نظارت قرار می گیرد کما اینکه تا الان طی ۴ مرحله بازرس به این واحد اقتصادی فرستاده شده که در این مواقع بعضی وقتا حق با خریدار و بعضی وقتا حق با اون نیس و تذکرها و اخطار های خود رو داده ایم.

ایشون به اعتراض های کارگری گذشته در شرکت ایران ترانسفو زنجان اشاره کرد و گفت: حدود ۶ سال قبل شرکت خصوصی سازی این دارایی رو یه بار فروخت و پس از اون طی چند مرحله در آخر با مصوبه کمیته تخلفات سازمان بورس ۲۸ درصد این سهم به شخص حقوقی دیگری واگذار شد، این در حالیه که ۷۰ درصد این سهم در کنترل سازمان خصوصی سازی نیس، پس وقتی سازمان خصوصی سازی سهام کنترلی شرکت رو نفروخته نمی تونه ادعایی در برابر وضعیت کارگری یا تولید فروش بنگاه واگذار شده داشته باشه، چون که فقط در برابر بلوک های کنترلی سهام مسئوله.

به گفته پوری حسینی ارزش روز سهام عدالت الان ۵۵ هزار میلیارد تومنه.

ایشون با اشاره به فهرست واگذاری های این شرکت گفت: هفته آینده ۸۰ درصد از سهام پتروشیمی دماوند در فرابورس عرضه می شه در عین حال سهام آلومینای جاجرم، نساجی قائم شهر و لوله اسفراین هم در فهرست واگذاری ها قرار داره و هم اینکه مزایده حدود ۹۰ جایگاه سوخت رسان هم آگهی شده و برنامه مزایده یکصد جایگاه دیگه هم در دستور کار قرار داره که در کل ارزش این ۲۰۰ جایگاه به هزار میلیارد تومن بالغ می شه.

ایشون با بیان اینکه واسه واگذاری شرکت های پخش برق نیاز به تعیین تکلیف یارانه ها از طرف دولت در بخش برق و انرژی هستیم، گفت: در صورت واگذاری شرکت های پخش برق قیمت ها واسه مصرف کننده به دو برابر قیمت های فعلی می رسد بناراین دولت باید قبل از هر چیز یارانه انرژی و برق رو در هدفمندی یارانه ها تعیین تکلیف کنه، تا بشه این شرکت ها رو واگذار کرد.

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

Author: مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *